Wybór podłogi do naszego domu lub mieszkania powinien być dokładnie przemyślany. Mimo tego, że jeszcze kilka lat temu chętnie zdecydowaliśmy się na to, by naszą posadzkę zdobiły płytki lub panele, dziś wybieramy jednak naturalne drewno.
Wybór podłogi do naszego domu lub mieszkania powinien być dokładnie przemyślany. Mimo tego, że jeszcze kilka lat temu chętnie zdecydowaliśmy się na to, by naszą posadzkę zdobiły płytki lub panele, dziś wybieramy jednak naturalne drewno. Dzieje się tak z kilku względów. Między innymi należy docenić fakt, że drewniane podłogi są wyjątkowe i mogą zapewnić naszemu wnętrzu ciepło oraz przytulną atmosferę. Dodatkowo mają one świetne właściwości akustyczne, a także będą dobrym wyborem w przypadku alergików. Warto jednak mieć świadomość tego, że bez względu na to, czy będą to deski z litego drewna, parkiet, drewniane panele, musimy zadbać o ich właściwą pielęgnację. Nawet najwyższej jakości środki zabezpieczające nie dadzą nam dożywotniej gwarancji świetnego wyglądu naszej podłogi. Niewątpliwie sytuacja, gdzie spotykane zniszczone drewno, jest dość problematyczna. Jak zatem możemy zadbać o odnowienie drewnianej podłogi? Zastanowimy się nad tym w dalszej części naszego tekstu.
Jakie są metody dotyczące renowacji drewnianej podłogi?
Naturalnie Istnieje kilka metod, w które pomogą nam odnowić starą i zniszczoną podłogę wykonano z drewna. Warto poświęcić chwilę i dokładnie przyjrzeć się różnym rozwiązaniom, by tym samym wybrać możliwie jak najlepsze i dostosowane na naszych oczekiwań. Każdy krok powinien być dokładnie przemyślany, dlatego też należy odpowiednio przygotować się do danego tematu. Koniecznie musimy mieć również na uwadze fakt, że powierzchnia i cała posadzka będą nam służyć przez kolejne długie lata, dlatego też warto wybrać możliwie jak najlepsze rozwiązanie.
Kiedy możemy olejować podłogę?
Wiele osób decydowało się na zabezpieczenie drewna poprzez jego olejowanie. To tak naprawdę jedna z najbardziej znanych i jednocześnie klasycznych metod, które pomagają nam zabezpieczyć drewno i później je odnowić. Oczywiście, jeżeli uprzednio nasz parkiet był zabezpieczony lakierem, konieczne będzie cyklinowanie podłogi. W tym celu używa się specjalnej maszyny, która pozwala nam zniwelować różnego rodzaju wgniecenia i zagłębienia. Olejować podłogę możemy samodzielnie, co sprawie, że uda nam się zabezpieczyć na kolejne lata. Pamiętajmy jednak, że olej będzie wnikał dość głęboko w naszych drewniane deski lub klepki, dzięki czemu uchroni je przed wnikaniem wody i tak dalej. Rzecz jasna olejowanie również sprawi, że drewno nabierze intensywnej barwy i wzór, który udało się ułożyć, zostanie mocno wyeksponowany.
Lakierowana podłoga i jej odnowienie
Jeżeli zdecydujemy się na zabezpieczenie drewna lakierem, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że w przeciwieństwie do poprzedniej metody, czyli olejowania, lakier nie będzie tak głęboko wnikał w naszą podłogę. Jednak możemy mieć pewność, że stworzę on zabezpieczającą wierzchnią warstwę posadzki, dzięki czemu uchronimy ją przed działaniem czynników zewnętrznych. oczywiście również tutaj, kiedy chcemy odświeżyć zniszczone powłoki lakieru, konieczne będzie cyklinowanie podłogi. Proces ten rzecz jasna powinien być przeprowadzony starannie. Na tym etapie możliwe jest zniwelowanie Wszelkich nierówności, pozbawienie podłogi plan, a nawet, jeżeli nasza podłoga posiada zniszczone deski oraz klepki, z powodzeniem możemy je wymienić. Oczywiście najlepiej, by zadanie to wykonali fachowcy, gdyż tylko wtedy będziemy mieli pewność, że sam zabieg renowacyjny został przeprowadzony prawidłowo, nie dojdzie do uszkodzenia drewna, a także udało się dobrać odpowiedni preparat dedykowany do rodzaju posiadanego drewna.
Czy podłogę można malować?
Możliwe jest również malowanie podłóg emalią. Jest to dość popularna skandynawska metoda, przy której wykorzystuje się klejącą farbę do parkietu. Dzięki niej możemy całkowicie pograć deski, a także cieszyć się wybranym przez nas kolorem. Bez wątpienia, jeżeli zależy nam na minimalistycznym wyglądzie naszej posadzki, warto rozważyć taką renowację. Osoby, które wolą ciekawsze i bardziej atrakcyjne wnętrze a, mogą zdecydować się na malowanie podłogi we wzory. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że emalia nie będzie należała do najtańszych rozwiązań i bardzo szybko może się przebierać i odpryskiwać, co dla wielu osób będzie wyjątkowa nieatrakcyjne.
Podsumowanie
Bez względu na to, jaką metodę renowacji podłogi wybierzemy, pamiętajmy, by uprzednio wyczyścić naszą posadzkę. Samodzielne szlifowanie papierem ściernym metodą ręczną będzie wyjątkowo uciążliwe i czasochłonne. Najlepszym rozwiązaniem okaże się cyklinowanie drewnianej posadzki. Zabieg ten wykonuje się jasna kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, a tym samym będziemy mieli pewność, że nasza podłoga zyska świetny wygląd na kolejne długie lata. Wybór odpowiedniej metody zabezpieczającej drewno pozostaje kwestią całkowicie indywidualną.