Poranna, popołudniowa czy wieczorna kawa, w pojedynkę lub z przyjaciółką – niezależnie od pory dnia i towarzystwa, powinna zostać wypita z dużą dozą przyjemności, najlepiej na wygodnej kanapie bądź w ulubionym fotelu. Tylko, kto pije całą kawę na raz? Z taką chwilą relaksu nie należy się spieszyć. Warto w międzyczasie poczytać ciekawe czasopismo, obejrzeć nowy odcinek serialu lub zatracić się w rozmowie. W takiej sytuacji kubek trzeba gdzieś odłożyć, a idealnym do tego miejscem będzie stolik kawowy

Idealny stolik kawowy od podstaw 

Wybór odpowiedniego stolika powinien zacząć się przede wszystkim od zastanowienia nad tym, jak w naszym przypadku wygląda spędzanie czasu w salonie – zarówno na co dzień, jak i podczas wizyt gości. Jeśli przerobimy ten temat, łatwiej będzie podjąć decyzję, czy powinniśmy zdecydować się na jeden solidny i niezmieniający położenia stolik, czy może skłonić się ku rozwiązaniu z zestawem kilku mniejszych stolików, które po salonie będą często „wędrować”.

Następnie należy przemyśleć kwestię rozmiaru. Wysokość i szerokość oczywiście powinna być dostosowana do wymiarów pomieszczenia, jednak nie powinna odbiegać od gabarytów sofy bądź narożnika. Oczywiście w niektórych przypadkach ważniejsze od rozmiaru będą cechy związane z wyglądem – kolor, kształt i styl. Na pewno warto zastanowić się nad tym, jak dopasować stolik kawowy do stylu domu czy mieszkania, aby całość wyglądała estetycznie.

Dopasuj stolik kawowy do stylu Twojego wnętrza

Dobór odpowiedniego stolika kawowego do stylu wnętrza może znacznie wpłynąć na ostateczny efekt aranżacji. Warto zwrócić uwagę na fakturę i kolorystykę mebla, aby idealnie wpasował się w estetykę pomieszczenia. W stylu skandynawskim najlepiej sprawdzi się jasny stolik z drewna lub malowany na biało. W przypadku stylu industrialnego warto postawić na ciężki drewniany stolik z wyraźną fakturą, np. słojami, sękami i pęknięciami. Natomiast w rustykalnym stylu można puścić wodze fantazji i wybrać stolik, który będzie przypominał odcięty pień drzewa lub inny model wyróżniający się spośród pozostałych mebli. Dobra aranżacja wnętrza z odpowiednio dobranym stolikiem kawowym z pewnością wprowadzi do pomieszczenia przytulną i harmonijną atmosferę.

Sprawdź również: Najlepsze pomysły na prezenty na Dzień Matki

Sofa jako punkt odniesienia

Wybierając stolik kawowy dopasowany do sofy, warto wziąć pod uwagę kształt i styl kanapy oraz wykończenie materiału. Dla sofy o miękkich, wyoblonych kształtach, warto wybrać stolik z ostrymi krawędziami. Natomiast do sof o kształcie półkola, najlepiej pasują stoliki jajowate, eliptyczne lub okrągłe. Ważne jest również dopasowanie stylu stolika do stylu sofy. Na przykład do skandynawskiej sofy pasować będą stoliki z zimnych materiałów – egzemplarze metalowe ze szklanym blatem lub modele z surowego drewna. Do rustykalnych wnętrz warto wybrać stolik kawowy z kamienia lub drewna, a do pikowanej welurowej sofy stolik w białym, beżowym czy jasnoszarym odcieniu. Trendowego charakteru wnętrzu doda marmurowy monoblok w odcieniach szarości lub beżu.

Stolik kawowy w zestawieniu z innymi meblami

Dobierając stolik kawowy do mebli, warto zwrócić uwagę na faktury, materiały i kolory. Kontrasty są zawsze dobrym wyborem, więc warto przełamać drewniane meble stolikiem ze szkła, marmuru, ceramiki lub betonu. Ważne jest również dopasowanie odcieni drewna do temperatury barw – ciepłe tony pasują do ciepłych odcieni bieli, beżu czy szarości, a chłodne tony do zimnej kolorystyki, takiej jak odcienie porcelanowe czy stalowe. Do białych mebli pasują stoliki z jasnego drewna lub bielonego dębu. Natomiast do drewnianych mebli pokrytych matową białą farbą, warto postawić na stolik z marmurowym lub szklanym blatem. Do ciemnych mebli natomiast idealnym dopasowaniem będą stoliki w miodowym kolorze lub w odcieniu żółci i złota. W takich przestrzeniach warto rozważyć także stoliki marmurowe, które rozjaśnią przestrzeń.