W każdej instalacji c.o. oraz c.w.o. najważniejszym elementem jest odpowiednio dobrane ciśnieniowe naczynie przeponowe lub otwarte. Kluczowe zadanie naczynia wzbiorczego polega na zabezpieczeniu całego systemu przed destrukcyjnymi konsekwencjami wzrostów ciśnienia wody. W związku z tak istotną rolą tej części instalacji, wybór konkretnego modelu to jedna z najważniejszych decyzji podczas projektowania instalacji c.o. Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje produktów tego typu – otwarte oraz przeponowe. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są różnice pomiędzy wymienionymi modelami. Sprawdź, który rodzaj będzie pasować do instalacji w Twoim domu!

Czym jest naczynie przeponowe?

Naczynie przeponowe to naczynie wzbiorcze składające się z membrany, która chroni zamknięte układy instalacyjne przed nagłym wzrostem ciśnienia. Naczynia są stosowane w instalacjach:

  • ciepłej wody,
  • grzewczych,
  • solarnych,
  • chłodzących.

Ich zastosowanie pozwala na prawidłowe działanie wymienionych systemów. Każda instalacja c.o., w której występują wahania ciśnienia, powinna być wyposażona w naczynie wzbiorcze. Przykładowo, w instalacji wodnej z bojlerem (czyli zbiornikiem na ciepłą wodę użytkową), naczynie powinno mieć pojemność co najmniej 10% pojemności bojlera. Czynniki, które powinny zostać wzięte pod uwagę podczas wybierania odpowiedniej pojemności naczynia są przedstawione w dalszej części artykułu. W przypadku układu centralnego ogrzewania, czynnik grzewczy również ulega rozszerzalności, dlatego konieczne jest zastosowanie naczynia wzbiorczego, aby zapewnić bezpieczeństwo takiej instalacji.

Ciśnieniowe naczynia przeponowe – jak wybrać odpowiednie do systemu c.o.?

W celu skutecznego zabezpieczenia instalacji centralnego ogrzewania (c.o.) lub ciepłej wody użytkowej (c.w.u.), należy dobrać odpowiednie naczynie wzbiorcze odpowiednie dla danego systemu. Dostępne na rynku są dwa rodzaje naczyń:

  • Naczynie wzbiorcze otwarte – jest ono montowane w najwyższym punkcie obiegu wody i pochłania jej nadmiar, tak aby utrzymać stałe ciśnienie w instalacji. Zbiornik ten współpracuje z kotłami na paliwa stałe i jest bezpośrednio połączony z urządzeniem grzewczym poprzez pionową rurę wznośną.
  • Naczynia wzbiorcze przeponowe – wyposażone są w dwie oddzielne komory: wodną i gazową. Przypuszczalny przyrost objętości wody powoduje sprężenie powietrza, co uniemożliwia wzrost ciśnienia. Tego typu urządzenia stosuje się w zamkniętych instalacjach, takich jak układy z kotłami gazowymi czy olejowymi. Naczynie przeponowe jest również bardzo często wybierane w systemach ciepłej wody użytkowej.

Przy doborze naczynia wzbiorczego powinno się je dopasować przede wszystkim do konkretnego typu instalacji. W przypadku systemu centralnego ogrzewania z kotłem na paliwa stałe należy szukać naczyń otwartych. Natomiast w przypadku zamkniętej instalacji grzewczej lub układu c.w.u., lepiej postawić na naczynie przeponowe.

Po wyborze rodzaju naczynia wzbiorczego zalecane jest skoncentrowanie się na dostosowaniu jego parametrów do wymagań konkretnego systemu. Należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • ciśnienie wstępne;
  • przyrost objętości wody;
  • gęstość wody w temperaturze spoczynkowej;
  • całkowita objętość wody w instalacji.

Powyższe kryteria nie są jedynymi czynnikami wpływającymi na dobór odpowiedniego naczynia wzbiorczego. Ważne jest również zwrócenie uwagi na jakość wykonania urządzenia oraz komponenty użyte do jego produkcji.