Dla zapewnienia maksymalnych korzyści ekonomicznych wynikających z instalacji fotowoltaicznej niezbędny jest prawidłowy dobór jej mocy oraz ustalenie odpowiedniego miejsca montażu systemu. Co warto wiedzieć na ten temat?

Moc instalacji fotowoltaicznej – jak ją dobrać?

Fotowoltaika to system, który zapewnia wiele korzyści, w tym przede wszystkim finansowych. Czerpie ona bowiem z energii słonecznej w celu wytwarzania energii elektrycznej, tym samym powodując obniżenie wysokości rachunków za prąd do niezbędnego minimum. W celu maksymalizacji zysków finansowych z inwestycji konieczne jest jednak prawidłowe dobranie jej mocy. Zadaniem tym powinna zająć się firma fotowoltaiczna.

Dobór mocy instalacji fotowoltaicznej należy rozpocząć od dokonania dokładnej analizy dotychczasowego zużycia energii elektrycznej. Należy zwrócić uwagę na rachunki za prąd z ostatnich 12 miesięcy, aby uzyskać pełny obraz wykorzystania prądu w ciągu roku. Trzeba także uwzględnić przewidywane zmiany w zużyciu energii w przyszłości, takie jak planowane zwiększenie liczby urządzeń elektrycznych, instalacja pompy ciepła lub zakup samochodu elektrycznego. Dzięki temu instalacja będzie dostosowana do przyszłych potrzeb i unikniemy konieczności jej rozbudowy.

Jak wybrać miejsce montażu paneli fotowoltaicznych?

Kolejnym istotnym aspektem, jaki ma ogromny wpływ na efektywność systemu fotowoltaicznego, jest wybór miejsca montażu paneli słonecznych. Mogą być one zamontowane na konstrukcji ustawionej na dachu lub gruncie, a miejsce ich ustawienia powinno uwzględniać czynniki takie jak:

nasłonecznienie – najważniejszym czynnikiem jest nasłonecznienie miejsca, w którym mają być zamontowane panele. Najlepiej, aby nie było ono w żaden sposób zacienione, ponieważ każdy cień padający na moduły fotowoltaiczne przekłada się na zmniejszenie uzysków.

kierunek – panele fotowoltaiczne powinny być ustawione w kierunku południowym, ponieważ zapewnia to najdłuższy im czas nasłonecznienia. Dopuszczalne jest także ustawienie paneli w kierunku południowo-zachodnim lub południowo-wschodnim.

kąt nachylenia paneli – wpływa on na ilość energii, jaką mogą wygenerować panele. Ich optymalny kąt nachylenia wynosi około 30-40 stopni. Umożliwia on efektywne wykorzystanie promieniowania słonecznego w różnych porach roku.

dostępna powierzchnia dachu – należy zwrócić uwagę na to, jaka jest powierzchnia montażowa na dachu. W przypadku małej powierzchni panele fotowoltaiczne powinny wyróżniać się większą wydajnością bądź mogą być zamontowane na gruncie.

stabilność i nośność konstrukcji dachu – konstrukcja dachu powinna być wytrzymała, aby unieść ciężar instalacji.

Konsultacja z profesjonalistami

Wybór mocy i miejsca montażu instalacji fotowoltaicznej warto skonsultować ze specjalistami z Nexenergy – https://nexenergy.pl/ – firmy specjalizującej się w rozwiązaniach z zakresu odnawialnych źródeł energii. Pomogą w dobraniu mocy instalacji oraz miejsca zamocowania konstrukcji systemu, uwzględniając wszystkie indywidualne czynniki i wymagania, oraz doradzą w kwestiach technicznych i finansowych.