Odpowiednie zabezpieczanie powierzchni betonowych wpływa wprost zarówno na ich wygląd, jak i długofalową jakość użytkowania. Posadzki betonowe, kostki, płyty czy nawet wykonane z betonu prefabrykaty, dłużej zachowają wizualną świeżość i techniczne właściwości, jeśli pokryje się je warstwą odpowiednich środków. Jakie impregnaty do betonu sprawdzą się najlepiej, co dokładnie dadzą i jak dopasować je do powierzchni?

Co daje Impregnat do betonu?

Impregnaty najczęściej kojarzą nam się z drewnem i opartych na nim konstrukcjach, a nie każdy wie, że podobne zabezpieczenie wykorzystuje się również do betonu. Specjalnie przygotowane do tego typu nawierzchni preparaty na długo zachowają ładny wygląd posadzek, chroniąc je zarazem przed szybkim zniszczeniem. Czym są impregnaty do betonu? To najczęściej bezbarwne środki, którymi powleka się wierzchnią warstwę betonu tak, by uzyskać jej lekki połysk lub matowienie i jednocześnie zabezpieczyć przed czynnikami, z jakimi powierzchnia będzie się stykać i jakie mogą jej zaszkodzić.

Dlaczego warto postawić na impregnat do betonu?

  • Zabezpieczy beton w warstwie wierzchniej, sprawiając, że będzie bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne
  • Głęboko spenetruje cząstki betonu, nadając mu właściwości hydrofobizujące
  • Poprawi wygląd posadzki, wzmocni jej kolor lub nada połysk
  • Ochroni przez wchłanianiem brudu i nieładnym przebarwieniami
  • Ułatwi czyszczenie bez mozolnego szorowania
  • Ochroni przez czynnikami atmosferycznymi – deszcze, grad, śnieg
  • Wzmocni strukturę betonu
  • Zminimalizuje pylenie
  • Zabezpieczy przed porastaniem mchem
  • Podniesie odporność na ścieranie
  • Będzie mógł wyeliminować niewielkie pęknięcia oraz rysy

Czym zaimpregnować beton?

To, czym zaimpregnować beton zależy wprost od tego, o jakiej nawierzchni z tego materiału mówimy. Mogą to być impregnaty bezbarwne – dostępne w sklepach budowlanych, ale i kolorowe, dzięki którym „nudna”, monotonna warstwa betonu nabierze np. koloru żółtego, zielonego, czarnego, brązowego, a nawet białego.

Wyróżniamy impregnaty głęboko penetrujące – o silnych właściwościach hydrofobizujących oraz powłokowe – wybitnie chroniące posadzki przed przenikaniem brudu do wierzchniej warstwy betonu. Osobno kupujemy też preparaty impregnujące przeznaczone do powierzchni wewnątrz budynków i na zewnątrz.

Impregnat do betonu na zewnątrz

Głównym zadaniem, jakie pełni impregnat do betonu na zewnątrz, jest ochrona betonu przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, które w krótkim czasie mogłyby zupełnie zmienić wygląd nawierzchni. Mowa tu zarówno o betonowych płytach tarasowych, schodach budowanych z betonu, chodnikach, wykończeniach ogrodowych, blatach i parapetach z betonu oraz ścieżkach i betonowych panelach ogrodzeniowych. Każdy z tych produktów może z czasem niszczeć, a jeśli nie powlecze się go impregnatem, to proces ten nastąpi o wiele szybciej.

Zewnętrzne impregnaty do betonu cechują się specjalistycznym składem, którego celem jest przede wszystkim ochrona przed wnikaniem wody w wierzchnie i głębsze warstwy betonu. Deszcz, śnieg, mróz – to wszystko źle wpływa na beton, dlatego jego impregnacja ma tak duże znaczenie. W skład takich ochronnych impregnatów wchodzą najczęściej związki krzemianowe z dodatkiem polimerów. To właśnie one szczelnie wypełniają pory w betonie, nie zostawiając miejsca na wnikanie w nie wody.

Impregnat do betonu architektonicznego

Jaki impregnat do betonu architektonicznego? To zależy czy powierzchnia z tego betonu znajduje się wewnątrz, czy na zewnątrz budynku. W obu przypadkach sprawdzi się impregnat zewnętrzny, ale już nie wewnętrzny – ten stosujemy tylko w zamkniętych pomieszczeniach. Do powierzchni wewnątrz stosujemy impregnaty powłokowe, a do tych poza budynkami – penetrujące. Każdorazowo, kupując produkt impregnujący w sklepie budowlanym, zwróćmy szczególną uwagę na to, czy ma on dopisek „na zewnątrz”. Tylko taki nada się do tego konkretnego zastosowania! Ważne: beton architektoniczny impregnuje się dopiero wtedy, gdy jest on już całkowicie wyschnięty. Nie należy tego robić wcześniej, ani wówczas gdy powierzchnia jest jeszcze wilgotna.