Leonardo Hotels kolejny raz dowodzi, że Warszawa jest miastem sztuki i artystów, ogłaszając konkurs dla fotografów z Europy. W ramach projektu Art Lives Here przez Leonardo Hotels trzech laureatów otrzyma wyjątkową szansę na udział w rezydencji artystycznej, podczas której stworzą serię fotografii inspirowanych Warszawą. Najlepsze dzieła stworzone podczas rezydencji zostaną dodane do kolekcji sztuki NYX Hotel Warsaw i Leonardo Royal Warsaw.

Ruszył nabór artystów ze świata fotografii do blisko trzytygodniowej rezydencji artystycznej w NYX Hotel Warsaw i Leonardo Royal Warsaw. Jury konkursu Art Lives Here przez Leonardo Hotels oczekuje zgłoszeń do 2 czerwca, a począwszy od lipca trzech artystów rozpocznie swój pobyt w Warszawie.

Warszawa – stolica kontrastów, tętniąca życiem, nowoczesna czy z tradycją? Jak rezydenci konkursu zobaczą ją w obiektywie aparatu? Już wkrótce będziemy mogli przekonać się o tym podczas drugiej edycji konkursu Art Lives Here. Tym razem mocniej niż do tej pory skupiamy się na fotografii i z wielką ciekawością efektów oczekujemy na przybycie artystów do naszych hoteli – mówi Nino Rosenlund, City General Manager Leonardo Hotels Warsaw. Jak dodaje – Sztuka jest nieodłączną częścią naszego DNA. Ogłaszając nabór na rezydencję artystyczną, jeszcze szerzej otwieramy dla niej drzwi. Stajemy się przestrzenią tworzenia sztuki, a nie tylko przeznaczoną do jej oglądania.

Sztuka w Leonardo Hotels, szczególnie w NYX Hotel Warsaw, czerpie inspirację z miasta, jednocześnie stanowiąc źródło inspiracji dla młodych artystów. Dzieła wybitnych postaci polskiej sceny sztuki współczesnej, takie jak mural M-City autorstwa Mariusza Warasa, futurystyczna instalacja Norberta Delmana czy ikoniczne „Słońce” – praca Wschód/Zachód Anny Barlik, są doskonałym przykładem tego zjawiska. Rozpoczynający się projekt Art Lives Here ma za zadanie przyciągnąć do Warszawy jeszcze większą liczbę utalentowanych fotografów i wspierać ich pierwsze kroki w branży artystycznej. Konkurs skierowany jest do twórców z Polski, Europy Środkowej i Wschodniej, a także krajów bałtyckich i skandynawskich.

Tematem drugiej edycji konkursu jest „artysta inspirowany krajobrazem miejskim”, gdzie pulsujące życiem centrum Warszawy staje się źródłem inspiracji dla młodych twórców. Jury konkursu, złożone z uznanych przedstawicieli świata sztuki, wybierze spośród prac wykonanych podczas rezydencji tę, która zostanie dodana do kolekcji sztuki NYX Hotel Warsaw i Leonardo Royal Warsaw – podobnie jak dzieło Laure Catugier, zwycięzcy pierwszej edycji konkursu.

Sztuka i jej odbiór to sprawy wybitnie miejskie. To tutaj są galerie i muzea, a przede wszystkim artyści. Nawet jeśli w natłoku informacji i obrazów, które wypełniają dzisiejsze miasta po brzegi, sztuka zdaje się znikać z pierwszego planu, to jak nigdy łatwo jest po nią sięgnąć. Sztuka ulicy i sztuka w przestrzeni publicznej to ciągle ewoluujące zjawisko – kolekcja prac wykonanych dla Leonardo Hotels będzie tego najlepszym przykładem – mówi Jacek Sosnowski, kurator kolekcji sztuki w NYX Hotel Warsaw, przewodniczący jury konkursu.

Wszystkie informacje dotyczące konkursu znajdują się na stronie: https://www.nyx-hotels.com/art-at-nyx. Artyści-fotografowie chętni do wzięcia w nim udziału powinni do 2 czerwca przesłać zgłoszenie na adres mailowy: artliveshere@leonardohotels.com. Z nadesłanych zgłoszeń jury wybierze troje laureatów konkursu, którzy zostaną zaproszeni do Warszawy. Aktualności na temat konkursu można śledzić też na profilach IG NYX Hotel Warsaw i Leonardo Royal Warsaw.