Uwielbiana przez klientów i doceniana przed przedsiębiorców Hala Mirowska jest w stolicy miejscem, w którym jak na bazarach sprzed lat, można znaleźć praktycznie wszystko. To właśnie tutaj na zakupy ściągają wszyscy, którzy kochają z jednej strony niskie ceny, a z drugiej możliwość targowania się i znalezienia dla siebie nietypowych produktów zarówno z Polski, jak i z reszty świata. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak ciekawa jest historia samego obiektu, na którym dzisiaj działa mirowski bazar!

Hala mirowska w Warszawie – wczoraj i dziś

Nie bez powodu mówi się, że hala mirowska warszawa to już legenda miasta, którą pamiętają, choć w nieco innej formie niż dziś, najstarsi mieszkańcy miasta. Cały zespół hal przy placu Mirowskim był pierwszym w stolicy tak dużym i efektownym kompleksem targowym w mieście i powstał na przełomie XIX i XX wieku. Postawiono wówczas dwie hale, które pozwalały ówczesnym firmom i sprzedawcom prywatnym na unormowanie i scentralizowanie handlu w jednym, dużym miejscu. Celem ich postawienia była poprawa organizacji rodzących się coraz intensywniej przedsiębiorstw i skupienie ich w miejscu ułatwiającym dotarcie do klientów. Obie hale Mirowskie powstały w latach 1899-1902 i zajmowały dwa budynki po wcześniejszych koszarach – oba o długości blisko 95 metrów i szerokości sięgającej metrów 40-stu.

Miasto wydzierżawiło ówczesną całość przedsiębiorcom, a na miejscu zaczęło działać ponad 515 stanowisk handlowych, co w tamtych czasach stanowiła liczbę imponującą. Hale rozrastały się coraz bardziej i przed wybuchem II wojny światowej liczyły już blisko 900 punktów sprzedaży! Na zakupy ściągali tu ludzie ze wszystkich ościennych województw Polski.

Niestety, dynamiczny rozwój hal skończył się wraz z nadejściem Powstania Warszawskiego. Podczas ataku wojsk niemieckich i bombardowania obie hale zostały doszczętnie zniszczone, a okolicznych mieszkańców zapędzono do rozbierania postawionych barykad, a następnie zamordowano. Powstańcy jeszcze dwukrotnie próbowali odbijać hale z rąk Niemców, ale niestety nie zakończyło się to sukcesem.

Po wojnie losy terenów dawnych hal mirowskich były niepewne, bo początkowo zamierzano utworzyć w tym miejscu park, ale ostatecznie odstąpiono od tego planu. Hale zostały wreszcie odbudowane i dziś znowu witają w swych progach kupujących i sprzedających, ale ich forma uległa pokoleniowej zmianie. Aktualnie dzielą się na dwa osobne obiekty, zachodnią Halę Mirowską (projekt Zbigniewa Pawlaka), która pełni funkcje handlowe oraz wschodnią Halę Gwardii, która najpierw została przystosowana do zajezdni autobusów miejskich. Później pełniła ona też miejsce rozgrywanych tu turniejów w boksie, zawodów szermierczych i koszykarskich. Dopiero od 2017 roku, po remoncie, znów stała się targiem z lokalną żywnością, gastronomiami i sklepami.