Grubosz przypomina nam swoim wyglądem trochę drzewko bonsai. Roślinę tą uprawia się w doniczkach. Może nam się udać nawet wyhodować drzewko wysokie na metr. Zaletą drzewka szczęścia jest to, że nie wymaga szczególnych pielęgnacyjnych zabiegów. Dowiedz się jak dbać o drzewko szczęścia.

Zróżnicowana grupa roślin

Grubosz jest nazywany bardzo często drzewkiem szczęścia czy też nawet drzewkiem pieniężnym. Jego liście poniekąd przypominają monety. Dlatego musimy o niego szczególnie dbać. Powiedzieliśmy już sobie, że grubosz bardzo przypomina drzewko bonsai, ale jest o wiele tańszy.

Grubosze są wyjątkowo zróżnicowaną grupą roślin. Bardzo imponująca jest sama rozmaitość faktów oraz kształtu liści gruboszy. Roślina ma aż dwieście gatunków. Należy do bardzo soczystych roślin, podobnie jak aloes oraz kaktus. Grubosz w łodydze gromadzi wodę. Co więcej gromadzi ją także w grubych liściach.

W klimacie naturalnym może nawet osiągnąć cztery metry wysokości. Zaletą grubosza jednak jest fakt, że nawet w pomieszczeniu bardzo gorącym oraz suchym czuje się wręcz doskonale. Sam grubosz przecież wywodzi się z Afryki.

Mało wymagań

Wiele osób decyduje się na drzewko szczęścia nie tylko dlatego, że pięknie się prezentuje, ale także z uwagi na to, że nie jest to wymagająca roślina. Można ją porównać do sukulentów oraz kaktusów. Nie wymaga dużej ilości wody. Grubosz, który będzie zbyt obficie podlewany, na pewno nam zmarnieje. Grubosza podlewać należy zależnie od temperatury, która panuje w naszym domu. Jeśli temperatura przekracza dwadzieścia stopni Celsjusza, to podlewamy go jedynie raz na dwa tygodnie. Podlewamy go gdy już ziemia jest znacznie przesuszona. Gdy temperatura jest niższa, to jeszcze rzadziej grubosza nawadniamy. Nie powinniśmy także zapominać o tym, aby usuwać nadmiar wody z podstawki. To właśnie uchroni roślinę przed zgniciem jej korzeni.

Na pewno nie poleca się stawiania drzewka szczęścia przy grzejnikach. Przez to możemy doprowadzić do słabszego wzrostu oraz także gubienia liści i utraty ich koloru. Zupełnie co innego, gdy grubosza postawimy w miejscu słonecznych. Dostęp do światła roślinę znacznie zmobilizuje do wzrostu. Zaleca się z kolei grubosza postawić na parapecie okna, który wchodzi na wschód bądź zachód. Promienie południowe słońca mogą nam znacznie uszkodzić roślinę.

Jeśli będziemy przestrzegać wszelkich powyższych zalet, to będziemy mogli cieszyć naprawdę przepięknymi okazami drzewek szczęścia. Życzymy powodzenia  w uprawie i zachęcamy do chwalenia się swoimi okazami w sieci.