Wybór gresu, jednego z najpopularniejszych dziś i najchętniej używanych materiałów typu ceramicznego, wykorzystywanego do produkcji płytek podłogowych, tarasowych i ściennych, wcale nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Pierwszym i najważniejszym pytaniem, które pojawia się w takiej sytuacji jest zwykle: jaki gres wybrać? Czy lepszy będzie ten polerowany czy może szkliwiony? Przyjrzyjmy się ich składowi, wadom i zaletom!

Gres polerowany

Główną zaletą, jaką cechuje się gres polerowany jest jego ponadprzeciętny, elegancki charakter i duża uniwersalność. Produkuje się go dzisiaj w wielu atrakcyjnych wizualnie kolorach oraz formatach, co pozwala go łatwo dobrać do istniejących już aranżacji.

  • Może imitować kamień naturalny
  • Być podobny do dekoracyjnego tynku, który mamy położony na ścianie
  • A nawet wyglądać niczym drewno!
  • Idealnie sprawdzi się do wykorzystania jako materiał na efektowną, wręcz reprezentacyjną podłogę (salon, biuro, eleganckie miejsce spotkań z klientami). Przyciągnie oko swoja gładkością i efektem połysku, a jednocześnie można taki gres polerowany dostać w różnych stopniach błysku, więc znajdą się wersje i dla osób uwielbiających maksymalne polerowanie (wrażenie lustra!) i takich, dla których ważna jest jedynie jego delikatna nuta.

Wady: będzie ślisko! Gres polerowany ma to do siebie, że wygląda pięknie, ale samo polerowanie wpływa na śliskość powierzchni. Na co dzień nie utrudnia to życia, o ile wiemy, że taki jego urok, ale w przypadku kontaktu z wodą (rozlana herbata, wino, woda) – ryzyko poślizgnięcia się będzie bardzo wysokie. Kolejną wadą jest podwyższona możliwość zaplamienia gresu polerowanego – jest on dość nasiąkliwy, więc po kontakcie np. z winem, mogą pojawić się trudne do usunięcia plamy. Na koniec, trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że polerowane płytki są nieco bardziej delikatne od matowych, a więc mogą szybciej ulegać zarysowaniom.

Ciekawostka: w niektórych przypadkach polerowany gres może wymagać impregnacji.

Gres szkliwiony

Jego głównym atutem jest wysoka dekoracyjność, którą widać na każdej wykonanej z niego płytce. Efekt wizualny robi piękne wrażenie, a że w sklepach znajdziemy najróżniejsze wariacje płytek z takiego gresu, to będzie w czym wybierać!

  • Płytki kwadratowe, prostokątne a nawet wielkoformatowe
  • Efekt matowy (najczęstszy!) lub lekko błyszczący, ale nie tak jak w przypadku polerowanego. Matowość gresu szkliwionego docenia się szczególnie w przypadku umieszczania płytek na powierzchni ścian i podłóg w domach prywatnych oraz w firmach. Wiele osób zwraca tu uwagę na fakt, że na matowej powierzchni brud nie jest tak widoczny, jak na polerowanej, więc choć gres szkliwiony łatwiej się brudzi, to tego aż tak nie widać.
  • Obły wierzch płytek, ciekawy w dotyku, co wynika z cieńszej przy brzegach warstwy szkliwa
  • Powierzchnia fakturowana, antypoślizgowa (w zakresie klas R10 oraz R11)
  • Większość matowych płyt z gresu szkliwionego nie wymaga żadnej dodatkowej impregnacji i co może być ważne: jest trwalsza od klasycznej glazury oraz terakoty.

Wady: strukturalna powierzchnia płytek będzie trudniejsza do czyszczenia niż polerowana. W drobnych zagłębieniach faktur łatwiej będzie gromadził się kurz, cząsteczki pyłków i po prostu brud. Nieco wyższa jest też podatność na uszkodzenie i np. mocne uderzenie czymś, co na taki gres szkliwiony upadło, może wywołać pęknięcie.

W jakich sytuacjach gres polerowany, a w jakich szkliwiony?

Gres polerowany – do pomieszczeń, w których śliskość nie będzie nam przeszkadzać. Salon reprezentacyjny, pokój, sala konferencyjna, eleganckie pomieszczenie do ważnych rozmów z klientami – tak. Z drugiej strony: łazienka, kuchnia czy taras, czyli miejsca narażone na wilgotność (większe ryzyko poślizgu) – nie. Zdecydowanie też nie robimy podłóg z gresu polerowanego tam, gdzie często przebywają i bawią się dzieci, albo gdzie mieszkają osoby starsze, o ograniczonej sprawności. Dodatkowo powinno się unikać wykańczania podłóg gresem polerowanym w ciągach komunikacyjnych o dużym natężeniem ruchu np. w korytarzach, przedpokojach czy długich holach.

Gres szkliwiony – dzięki wysokiej antypoślizgowości idealnie nada się do tych pomieszczeń, do których gres polerowany nie jest zalecany. Warto wykorzystać go np. w łazience, kuchni, ale i na zewnętrznych tarasach oraz balkonach, czyli wszędzie tam, gdzie z racji na dużą intensywność ruchu i kontakt z wilgocią, mogłoby istnieć niebezpieczeństwo poślizgnięcia się. Szkliwiony gres skutecznie będzie przed takimi wypadkami zabezpieczał.