W sercu Wrocławia, w zabytkowej kamienicy, która dawniej służyła jako Urząd Celny z początku XX wieku, znajduje się niewielkie, niespełna 40-metrowe mieszkanie. Ze względu na prestiżową lokalizację nad Odrą, właściciel zdecydował się na adaptację lokalu pod wynajem krótkoterminowy. Projekt wnętrza został powierzony pracowni architektonicznej KODO, która postawiła sobie za cel zachowanie i podkreślenie historycznego charakteru mieszkania.
Inwestycja powstała na bazie ponad stuletniej stajni, części wrocławskich koszar wojskowych. Motywem, który łączy nowe wnętrze z przeszłością budynku jest ściana wykonana z cegły rozbiórkowej. Jej przytłumiona barwa stała się jednocześnie początkiem kolorystycznej historii wnętrza, w którym, poza bazowym połączniem jasnego drewna, szarości i bieli, rozsiadło się bordo i ciemne brązy. Pierwsze – w nietypowych wymalowaniach dużych powierzchni ścian oraz tekstyliach, drugie – w zabudowie kuchennej, czy tapecie w sypialni z subtelnym akcentem złota.
Okna w roli głównej
W mieszkaniu kluczową rolę odgrywają wysokie okna, które zachowały historyczny design. Ich oryginalna forma oraz wpadające przez nie światło są głównym elementem dekoracyjnym, który dodatkowo został podkreślony przez lustra umieszczone na górnych szafkach w kuchni. Taka aranżacja znacznie wpływa na optyczne powiększenie przestrzeni, łącząc różne strefy funkcjonalne w harmonijną całość.
Klimat zabytkowego budynku wzmacniają drewniane podłogi w jodełkę francuską, elementy wykonane z marmuru oraz dekoracyjne sztukaterie ścienne i meblowe. Dodatkowo, tapicerowane krzesła i narożnik marki OPTISOFA, utrzymane w klasycznych formach z pierwszej połowy XX wieku, dodają wnętrzu elegancji. Współczesne akcenty, jak designerskie oprawy oświetleniowe i abstrakcyjna grafika ścienna, doskonale uzupełniają klasyczną bazę, tworząc unikalne połączenie tradycji z nowoczesnością.
Efektywna organizacja przestrzeni
Mieszkanie zostało podzielone na dwie główne strefy: dzienną, która łączy kuchnię, jadalnię, sypialnię, salon i korytarz oraz osobną łazienkę. Architekci z pracowni KODO stanęli przed wyzwaniem zorganizowania niewielkiej przestrzeni w sposób, który pozwala na przejrzysty podział na strefy użytkowe, przy jednoczesnym zapewnieniu wystarczającej ilości miejsca do przechowywania.
Dużą zaletą mieszkania jest wysokość sufitów, osiągająca 3 metry, co sprzyja odczuciu przestronności. Dodatkowo, uczucie to jest wzmacniane przez obfitość naturalnego światła wpadającego przez duże okna, co sprawia, że każda część mieszkania jest jasna i otwarta.
Klasyczna elegancja łazienki
Łazienka, utrzymana w klasycznym duchu i jasnej kolorystyce, jest odzwierciedleniem ogólnego stylu projektu. Ściany i podłogi zdobią wielkoformatowe płyty o marmurowej teksturze, które nadają przestrzeni jednolity, elegancki wygląd. Kamieniczny charakter podkreśla chromowany stelaż umywalki oraz frezowane fronty pojemnej szafy. Detale takie jak owalne lustro, kinkiety oraz eleganckie wieszaki i uchwyty meblowe doskonale dopełniają całość, tworząc spójny i estetyczny wystrój.
Sypialnia z motywem botanicznym
Spacerując po mieszkaniu nie sposób nie zatrzymać się w sypialni, w której uwagę przyciąga tapeta z botanicznym motywem od marki Wonderwall. Mieniąca się złotem, świetnie harmonizuje z bordowymi powierzchniami ścian, kremowymi frontami garderoby, zasłonami i złotymi elementami oświetlenia oraz ramami luster. Całość jest bogata, lecz oszczędna w formie, nietuzinkowa, ale ponadczasowa – nowoczesna, ale nasycona duchem historii.
Projekt: KODO