Właściwa segregacja odpadów jest dzisiaj bardzo ważna nie tylko ze względu na dobro środowiska, chociaż to właśnie ono powinno nam leżeć na sercu, ale i przez pryzmat kar jakie można dostać za pozbycie się np. żarówek LED i halogenów w niewłaściwym miejscu!
Jakie kary za złe gospodarowanie odpadami?
To ważne; dziś za żarówki LED, halogenowe wyrzucone do pojemnika na odpady zmieszane, można w przypadku jego kontroli zapłacić wysoki mandat. Sięga on nawet 5 000 zł i wynika wprost z bieżących przepisów o niewłaściwym gospodarowaniu odpadami. Podobną karę dostaniemy za wyrzucenie świetlówek, żarówek i każdego innego typu oświetlenia np. do odpadów biodegradowalnych czy plastiku! Z racji na niebezpieczny skład większość produktów oświetleniowych (świetlówki np. zawierają rtęć i luminofory), absolutnie nie można do tych pojemników wrzucać.
Gdzie wyrzucic żarówkę halogenowa?
Pierwszym i najlepszym sposobem na bezpieczne (i darmowe!) pozbycie się żarówek halogenowych jest oddanie ich do tzw. Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. O lokalizację takich punktów najlepiej będzie zapytać we własnej gminie, dzwoniąc bezpośrednio do urzędu. Dodatkowo punkty do oddawania zużytych żarówek znajdziemy w wielkopowierzchniowych sklepach (chociaż nie w każdym!) oraz w sklepach, w których kupujemy oświetlenie. Ba! Nawet jeśli sklep nie ma wyznaczonego takiego punktu, to jeśli prowadzi sprzedaż żarówek, jest prawnie zobligowanych do przyjęcia od nas poprzednio używanych produktów.
Uwaga: Kiedyś halogenowe żarówki były uważane za energooszczędne, ale dziś o wiele lepiej sprawdzają się w tej dziedzinie LED-y, dlatego po pozbyciu się starych halogenów, lepiej nie kupować w ich miejsce nowych. LED-y będą idealne!
Gdzie wyrzucać zużyte żarówki LED?
Kwestia dotycząca pozbycia się LED-ów jest nieco inna. Gdzie wyrzucać zużyte żarówki LED? Z jednej strony powinno się je oddać do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, ale z drugiej warto wiedzieć, że chociaż część LED-ów nie nadaje się do przetworzenia, to druga część owszem. To właśnie dzięki PSZOK-om możliwe jest przekazanie żarówek LED do recyklingu, który oddzieli elementy możliwe do użycia ponownie od tych, które nie nadadzą się do przetworzenia. Ciekawostka: niemal 90% materiałów, z jakich produkuje się dzisiaj żarówki można odzyskać w procesie recyklingu, ale nikt nie zrobi tego, gdy stare LEDy wyrzucimy do złego pojemnika na odpady.
LED-y można również wyrzucić w wyznaczonych pojemnikach w dużych sklepach (markety, hipermarkety).
Gdzie wyrzucać zużyte żarówki energooszczędne?
Podobnie jak żarówki LED i halogenowe, tak i wszelkie inne żarówki energooszczędne oddajemy do PSZOK-ów (bywają one też nazywane punktami zbiórki elektrośmieci) lub do specjalnie przygotowanych pojemników w marketach oraz w sklepach z asortymentem oświetleniowym. Przypominamy, że sklepy muszą taki sprzęt przyjąć, bo zobowiązuje je do tego ustawa.
Utylizacja energooszczędnych żarówek jest nieco bardziej wymagająca niż większości znanych nam rodzajów oświetlenia, dlatego nie powinno się tej sprawy lekceważyć. Jeśli nie chcemy zapłacić wysokich mandatów (a te prawdopodobnie wkrótce będą jeszcze wyższe), a nie wiemy gdzie w swojej najbliższej okolicy wyrzucać zużyte żarówki energooszczędne – zapytajmy o to w urzędzie gminy.
Gdzie wyrzucić zużyte lampy?
Wyrzucając starą lampę oddzielamy od niej żarówkę i tę wyrzucamy zgodnie z wcześniejszymi wskazówkami, natomiast pozostałym elementom należy się przyjrzeć. Jeśli klosz lampy jest drewniany, plastikowy lub z materiału – pozbywamy się go zgodnie z przepisami, do właściwego pojemnika. Jeśli część elementów jest lakierowana – analogicznie. Zawsze staramy się tak odseparować od siebie poszczególne fragmenty lampy, by było to dla nas bezpieczne!