W tym wyjątkowym domu nie istnieją pojęcia takie jak „wysoki sezon”, tłumy turystów czy uciążliwe upały. Położona w jednym z małopolskich kurortów nowoczesna willa przyciąga swoim relaksującym klimatem przez cały rok, nie tylko latem. Projekt tej przestrzeni zdaje się balansować na granicy jawy i snu, gdzie klasyka nabiera świeżości dzięki etnicznym i boho akcentom, a przytulna atmosfera domu harmonijnie przenika się z elegancją luksusowego hotelu lub prywatnego spa.

Zatrzymanie ulotnego uroku lata we wnętrzach to sztuka, którą osiągnąć można na wiele sposobów. Najważniejsze jest stworzenie atmosfery relaksu, swobody i poczucia bezkresu wolnego czasu. Prezentowany dom to doskonały przykład takiego podejścia, będący owocem ekscytującego, lecz wymagającego zlecenia.

Jedna z klientek zgłosiła się do nas ponownie, tym razem z jasną koncepcją wymarzonego domu wakacyjnego i komunikatem: „tylko wy jesteście w stanie sprostać moim oczekiwaniom!”. Wtedy aż serca nam zadrżały! – relacjonuje Karolina Drogoszcz, właścicielka pracowni Mango Investments. Skąd tak wielkie emocje? – Było nam rzecz jasna ogromnie miło, ale też miałyśmy świadomość, że poprzeczka ustawiona jest bardzo wysoko. Sprawy nie ułatwiały także zebrane przez klientkę inspiracje, niezwykle interesujące, ale bardzo eklektyczne. Wychodziły od minimalizmu, ale sięgały wizualnego „efektu wow”, a klasykę łączyły z elementami etno i boho. Wzięłyśmy jednak głęboki oddech i przystąpiłyśmy do działania – dodaje.

Po wielu godzinach intensywnej pracy, zespół Mango Investments przekształcił odległe inspiracje w spójny projekt, który natychmiast zyskał aprobatę zleceniodawczyni – podwójna radość! Zapraszam na spacer po tych wyjątkowych wnętrzach.

Silne więzi. Koncepcja aranżacji

Na niemal 150 m² stworzono przestrzeń, która emanuje spokojem i zaprasza do odpoczynku. Dom został zaprojektowany nie tylko dla rodziny właścicieli, ale także ich najbliższych przyjaciół, oferując komfort zarówno na krótkie wakacje, jak i dłuższe pobyty. Projekt przewidział miejsce na wszystkie codzienne obowiązki – gotowanie, pranie czy zmywanie – a jednocześnie dzięki praktycznym rozwiązaniom, dom pozwala na pełne wykorzystanie czasu wolnego bez nadmiaru zajęć związanych z utrzymaniem porządku.

Wnętrza charakteryzują się eklektyczną aranżacją, która łączy estetykę z funkcjonalnością. Posadzka z mikrocementu tworzy nowoczesną bazę, zastąpioną w sypialniach ciepłym, bielonym drewnem, które wprowadza przytulność. Wnętrza wzbogacają również inne naturalne materiały oraz stonowane kolory ziemi, które harmonizują z minimalistycznymi formami, nadając im miękkości i przytulności.

Tkaniny – od dywanów po zasłony i tapicerowane meble – oraz subtelnie wkomponowane sztukaterie tworzą kameralny nastrój. Ściany zdobią tapety, boazerie i przecierane farby, a motyw łuku przewijający się przez wnętrza dodatkowo podkreśla ich elegancję.

Rozgość się. Przestrzeń dzienna

Już od progu domu wyczuwa się unikalne połączenie klasyki, boho i etno. Nastrojowy hol, wykończony trwałymi, ale eleganckimi materiałami, wprowadza domowników i gości w atmosferę odprężenia, z dala od codziennych spraw. Centralnym punktem aranżacji są przeszklone drzwi z miedzi i ornamentowego szkła, które idealnie współgrają z ramą lustra i kinkietami. Przechodząc przez nie, wkraczamy do rodzinnej jadalni.

W jadalni króluje przestronny stół otoczony wygodnymi, tapicerowanymi fotelami, a całość oświetla minimalistyczny żyrandol, który efektownie kontrastuje z neobarokową rozetą na suficie.

Chciałyśmy tu stworzyć miejsce sprzyjające autentycznym spotkaniom. Zgodnie z życzeniem właścicielki wyraźnie eklektyczne. A przy tym kameralne, choć z niezbędnym oddechem – objaśnia Karolina Drogoszcz. Odczucie przestronności kreują tu z jednej strony obszerne okna, a z drugiej spektakularne łuki prowadzące do holu oraz do kuchni.

W kuchni, sercu domu, zapanował anglosaski klimat, podkreślony wyrafinowanymi detalami. Fronty kuchenne w barwie butelkowej zieleni rozświetlają okucia i lampy ze szczotkowanego mosiądzu, które łączą się z łososiową barwą ścian.

Z dawnych tradycji meblarstwa wysnułyśmy fornirowaną zabudowę ściany z witryną również zwieńczoną łukiem – wskazuje architektka z pracowni Mango Investments.

Pokrewny charakter ma wyspa w formie niewielkiego stolika. Może służyć i za dodatkowy blat roboczy, i miejsce do spożywania śniadań. 

O krok od jadalni znajduje się imponujący dwukondygnacyjny salon – bez wątpienia najbardziej okazałe wnętrze domu. Już sama wysokość pomieszczenia podkreśla atmosferę swobody i przestronności, typową dla wakacyjnych rezydencji. Całość dopełnia przeszklona ściana oraz antresola, która prowadzi na górny poziom, towarzysząc eleganckim schodom. Wnętrze ociepla nastrojowa paleta kolorów, a wyjątkowy charakter nadają mu dwa dzieła sztuki w rozmiarze XXL: monumentalny obraz na ścianie oraz dywan o malarskim wzorze, który można podziwiać w pełni z antresoli.

Wtul się. Pomieszczenia prywatne

Górna kondygnacja willi to strefa prywatna, w której znalazły się sypialnie, każda o nieco odmiennym charakterze. Największa z nich, przeznaczona dla właścicieli, urzeka neutralną paletą barw wzbogaconą o głębokie akcenty bordo i miedzi. Te subtelne odcienie pojawiają się zarówno na tapecie, jak i w detalach, takich jak barwiona tafla lustra, w którą sprytnie wkomponowano drzwi prowadzące do prywatnej łazienki. W łazience chłodne fiolety harmonijnie łączą się ze złotymi detalami, tworząc elegancką, ale zarazem przytulną atmosferę.

Pokój gościnny został zaprojektowany w stylu boho, wyróżniając się bogatą paletą kolorów i surową ceglaną ścianą. Vintage’owy dywan, rzeźbiarskie stoliki nocne oraz artystyczne dodatki nadają wnętrzu unikalny charakter. Całość dopełnia łazienka w stylu vintage, której elegancki wystrój przywołuje na myśl wnętrza o długiej historii.

Mniejsze sypialnie przeznaczone są dla dzieci, z których każda wyposażona została w szerokie łóżko, praktyczną zabudowę z garderobą oraz niewielkie biureczko. Choć te pokoje różnią się odcieniami kolorów, formami foteli czy wzorami tapet, wspólna dla nich jest estetyka łącząca klasykę z nowoczesnością. Łazienka dziecięca, jak i inne pomieszczenia w domu, łączy w sobie elegancję prostych form, szlachetne materiały (kamień, mosiądz, drewno) oraz elementy boho, takie jak kratkowany wzór na podłodze i kolorowy sufit.

Te same wątki, choć w innej odsłonie, odnajdujemy w toalecie na parterze. Jej ciepły odcień terakoty, łuk prowadzący do strefy prysznica oraz wyrafinowane detale przywołują atmosferę luksusowego spa. Nawet najmniejsze pomieszczenia w tej wakacyjnej willi emanują aurą relaksu i beztroski, podkreślając, że każda przestrzeń została zaprojektowana z myślą o komforcie i estetyce.

Projekt wnętrza: Mango Investments, https://mangoinvestments.pl/