Frytkownica beztłuszczowa to urządzenie, które przez ostatnie lata stało się niezwykle popularne. Miłośnicy smażonego jedzenia doceniają frytkownicę beztłuszczową za smakowite, chrupiące i łatwe w przygotowaniu jedzenie zawierające tylko połowę kalorii i tłuszczu potraw smażonych tradycyjnymi metodami. Niektórzy porównują ją nawet do mini piekarników konwekcyjnych. Zastanawiasz się nad zakupem tego urządzenia? Sprawdź, jakie opinie ma frytkownica beztłuszczowa.

Czym różni się frytkownica beztłuszczowa od zwykłej frytkownicy?

We frytkownicy zwykłej do smażenia potraw trzeba użyć kilku szklanek oleju, natomiast we frytkownicy beztłuszczowej do smażenia wykorzystuje się gorące powietrze.

Dlaczego powietrze jest lepsze od oleju? Przeprowadzone badania wykazują, że niektóre produkty spożywcze po podgrzaniu ich do temperatury powyżej 120 st. C. wytwarzają toksyczny związek zwany akrylamidem, który prawdopodobnie jest rakotwórczy. Inne obawy związane ze zwykłymi frytkownicami dotyczą smażenia oleju w wysokich temperaturach oraz potencjalnie toksycznych materiałów, takich jak BPA i powłoki nieprzywierające, wykorzystywane w samym urządzeniu.

Frytkownica beztłuszczowa — opinie dietetyków

Czy smażenie w gorącym powietrzu jest rzeczywiście takie zdrowe? Według dietetyków smażenie w gorącym powietrzu rzeczywiście pomaga uniknąć nadmiaru kalorii i tłuszczu, ale jeśli chodzi o zdrowie, to samo ograniczanie kalorii i tłuszczu nie jest tak ważne, jak to, aby pochodziły one z produktów nieprzetworzonych (a nie z produktów podgrzewanych do wysokiej temperatury w jakiejkolwiek frytkownicy). Dlatego, jeśli chodzi o potrawy gotowane, to blanszowanie, lekkie podsmażanie i gotowanie na parze są zawsze o wiele lepsze niż smażenie.

Zgadzam się z nią, że używanie frytkownicy beztłuszczowej regularnie byłoby nierozsądne, ponieważ prawdopodobnie daje ono użytkownikowi fałszywe poczucie, że odżywia się on „zdrowo„. Dlatego nabywanie frytkownicy beztłuszczowej nie ma sensu – urządzenie będzie Cię tylko niepotrzebnie kusić do nadmiernego spożywania pewnych niezdrowych produktów. Większość tych niezdrowych produktów spożywczych jest, rzecz jasna, wysoce przetworzona.

Frytkownica Beztłuszczowa (Opinie, Ranking 2020) | Najlepsze frytkownice |  PROrankingi
Frytkownica beztłuszczowa opinie

Frytkownica beztłuszczowa — czy warto kupić?

Jeśli Twoim celem jest poprawa zdrowia, to frytkownica beztłuszczowa nie jest raczej niezbędnym gadżetem kuchennym. Jest wysoce prawdopodobne, że mając taki sprzęt w domu, będziesz używać toksycznych olejów, a takiego gotowania nie można absolutnie uznać za element zdrowego stylu życia.

Istnieją również pewne zastrzeżenia dotyczące tworzyw sztucznych i powłok nieprzywierających stosowanych w niektórych frytkownicach beztłuszczowych. W zależności od wybranego modelu możesz również mieć kontakt z toksynami takimi jak bisfenol A i powłoki nieprzywierające, które są groźne dla zdrowia.

Jeśli wciąż zastanawiasz się nad zakupem frytkownicy beztłuszczowej, zapoznaj się z jedną z internetowych opinii, która być może pozwoli Ci podjąć ostateczną decyzję:

Frytkownice beztłuszczowe na pewno sprawią, że Twoje smażone jedzenia stanie się zdrowsze. Jeśli jednak smażone jedzenie obecnie nie stanowi głównego składnika Twojej diety, prawdopodobnie kupno frytkownicy nie przyniesie Ci żadnych korzyści.