W stalowych kontenerach przewozi się codziennie tysiące produktów: elektronikę, samochody, produkty spożywcze i wiele innych. Ale to nie wszystko! Polska firma Flexicube produkuje z nich funkcjonalne domy oraz obiekty użyteczności publicznej, takie jak siłownie, restauracje czy biura. Ile kosztuje dom z kontenerów morskich? I jakie są jego zalety?

Flexicube — domy z kontenerów morskich

Największą zaletą domów kontenerowych jest ich powierzchnia, która wynosi niecałe 30 m2. Jest to o tyle ważne, że polskie prawo budowlane umożliwia stawianie budynków bez konieczności pozwolenia na budowę, które zajmują mniej niż 35 m2. Wystarczy jedynie zgłoszenie. Oprócz tego budynek jest mobilny, dzięki czemu można go przesuwać i postawić na wynajmowanym gruncie. Domy z kontenerów morskich można łatwo złożyć i przewieźć w zupełnie inne miejsce.

Taki budynek nadaje się do zamieszkania nie tylko latem. Ściany domków z kontenerów morskich mają izolację z poliuretanu i wykończone są od wewnątrz płytami gipsowo-kartonowymi, pociągniętymi gładzią i pomalowanymi. Stolarka okienna wykonana jest z PCV. Instalacje wodno-kanalizacyjne i elektryczne poprowadzone są w ścianach oraz podłodze, wyprowadzone na zewnątrz i przystosowane do podłączenia do infrastruktury na danym terenie.

Adaptacje kontenerów morskich - Flexicube

Przygotowanie domku z kontenerów morskich (od konsultacji po złożenie zamówienia) zajmuje 4-6 tygodni, ekipa stawia go w zaledwie 1 dzień. Posadowienie jest banalnie proste – domek stoi na betonowych bloczkach, a w przypadku większych konstrukcji wystarczy wykonać stopy fundamentowe.

Domki z kontenerów morskich Flexicube — cena

Całoroczne obiekty to zwykle koszt 2 tys. zł/m2 powierzchni zabudowy. Transport wynosi 1-3 tys. zł. Montaż dwóch modułów to nakłady w wysokości 2-3 tys. zł. Ostateczna cena zależy zwykle od szczegółów zamówienia.