Zima to bez wątpienia okres, w którym przepięknie kwitną fiołki alpejskie. Kwiaty rozkwitają oraz pięknie się prezentują na tle zimowego krajobrazu. Jednak fiołek alpejski nie jest taką prostą rośliną w uprawie. Przekonaj się.
Wymagająca ozdobna roślina
Wielu miłośników fiołków alpejskich kupuje je w kresie nadchodzących jesiennych chłodów czy też u progu zimy. Fiołek alpejski pięknie przystroi nasze mieszkanie. Białe, różowe oraz czerwone kwiaty wzbogacą nasz domowy krajobraz. Jednak musimy mieć na uwadze, że są to rośliny niezmiernie wymagające. Niestety bardzo często zdarzają się niepowodzenia w uprawie.
Często, gdy decydujemy się na zakup fiołka alpejskiego, temperatury spadają już poniżej zera. W związku z tym musimy odpowiednio zadbać o transport naszej rośliny ze sklepu do domu. Okazuje się, że fiołek alpejski nie może być w żadnym wypadku wystawiony na zbyt mroźne powietrze. Mróz skutecznie uszkadza kwity. Silny wiatr także jest szkodliwy dla fiołka alpejskiego.
Gdy fiołek alpejski przystroi nasze mieszkanie, to musimy dokładnie przeanalizować jego stanowisko. Powinno być ono zacienione delikatnie. Nie może to być miejsce, które jest wystawione na słońce przez większość godzin dnia. Roślinę można postawić na parapecie, ale jedynie na takim gdzie nie ma gorącego kaloryfera. Ciepło zbyt intensywne nie służy fiołkom alpejskim. Idealnie się z kolei odnajdą na oszklonych werandach czy też w łazience. Musimy od razu wspomnieć, że fiołek alpejski bardzo lubi wilgotne powietrze.
Fiołek alpejski i jego pielęgnacja
Fiołek alpejski — jak podlewać?
Jako osoby pielęgnujące fiołki alpejskie musimy mieć świadomość, że fiołki alpejskie, podobnie jak fiołki afrykańskie, najlepsze podlewanie to umieszczenie wody w podstawce. Unikniemy dzięki temu samego gnicia bulwy. Jeśli zaś ilość wody w podstawce w sposób odpowiedni będzie regulowana, to płatki kwiatów nie zaczynają opadać. Jak często podlewać fiołki alpejskie? Rośliny te powinniśmy podlewać tak dwa razy w tygodniu. Jednocześnie nie powinniśmy rośliny zraszać wodą. Takowy zabieg może roślinie tej zaszkodzić.
Jeśli postawimy na odpowiednie miejsce oraz nie będziemy przesadzać z podlewaniem czy też o nim zapominać, to możemy naprawdę liczyć na przepięknie kwitnące fiołki alpejskie. Dzięki nim możemy się rozkoszować przepięknym widokiem kwiatów nawet jesienią czy też zimą. Doceniamy to i pomimo dużych wymogów tej rośliny, zrobimy co w naszej mocy, aby w naszym mieszkaniu rozkoszować się takimi imponującymi widokami. Na pewno nam się to uda.
Fiołek alpejski rozmnażanie
Zabieg rozmnażania fiołka alpejskiego wykonuje się poprzez wysianie z nasion.
Nasiona przed wysianiem należy moczyć przez 12 godzin w letniej wodzie. Najlepszą porą roku na wysiewy jest koniec lata. Kiełkowanie odbywa się w ciemności i dopiero gdy powstaną siewki, można je przenieść w docelowe miejsce uprawy. Młode rośliny warto nawozić, a zakwitną po 7–9 miesiącach. Starsze rośliny nawozi się tylko w okresie kwitnienia.
Innym sposobem rozmnażania fiołka jest podział bulwy, którą należy podzielić w taki sposób, aby fragment potomny zawierał tzw. oczko. Powstałą przy podziale ranę należy ochronić np. warstwą węgla drzewnego. Następnie roślinę należy przesadzić na nowe, luźne podłoże.
Fiołek alpejski — rozmnażanie z liścia w wodzie
Zabieg rozmnażania fiołka alpejskiego można także przeprowadzić w wodzie. W tym celu liście rośliny należy zanurzyć w wodzie i poczekać aż wypuszczą korzenie. Warto zastosować metodę z gazą lub folią, ktorą należy nałożyć na słoiczek z wodą i zamocować gumką lub sznurkiem. Następnie należy naciąć otwory i wsunąć w nie ogonki liściowe, tak aby dotykały wody. W ten sposób ochronimy liście przed gniciem. Ten sposób gwarantuje niemal stuprocentową szansę na pozyskanie sadzonek. Gdy pojawią się korzonki, młode rośliny należy przesadzić do ziemi.
Fiołek alpejski — co zrobić kiedy żółkną liście?
Fiołki alpejskie preferują chłodne i wilgotne miejsca oraz cieniste i półcieniste stanowiska. W warunkach domowych jest im zwykle za ciepło i sucho, szczególnie zimą, kiedy mieszkania są dogrzewane. Zbyt duża temperatura i za mała wilgotność powietrza powodują, że kwiaty fiołków usychają, a ich liście żółkną. Aby temu zapobiec, roślinę należy hodować w chłodnych pomieszczeniach. Fiołki alpejskie najlepiej czują się w temperaturze około 15-18 stopni Celsjusza. Nie wolno jednak dopuścić, aby przebywały w miejscu, gdzie temperatura spada poniżej zera. Są bowiem bardzo wrażliwe na mróz i nawet w czasie wietrzenia pokoju mogą zostać uszkodzone.