29 czerwca, 2021

Fiołek alpejski w doniczce – jak o niego zadbać?

Zima to bez wątpienia okres, w którym przepięknie kwitną fiołki alpejskie. Kwiaty rozkwitają oraz pięknie się prezentują na tle zimowego krajobrazu. Jednak fiołek alpejski nie jest taką prostą rośliną w uprawie. Przekonaj się.

Wymagająca ozdobna roślina

Wielu miłośników fiołków alpejskich kupuje je w kresie nadchodzących jesiennych chłodów czy też u progu zimy. Fiołek alpejski pięknie przystroi nasze mieszkanie. Białe, różowe oraz czerwone kwiaty wzbogacą nasz domowy krajobraz. Jednak musimy mieć na uwadze, że są to rośliny niezmiernie wymagające. Niestety bardzo często zdarzają się niepowodzenia w uprawie.

Często gdy decydujemy się na zakup fiołka alpejskiego temperatury spadają już poniżej zera. W związku z tym musimy odpowiednio zadbać o transport naszej rośliny ze sklepu do domu. Okazuje się, że fiołek alpejski nie może być w żadnym wypadku wystawiony na zbyt mroźne powietrze. Mróz skutecznie uszkadza kwity. Silny wiatr także jest szkodliwy dla fiołka alpejskiego.

Gdy fiołek alpejski przystroi nasze mieszkanie, to musimy dokładnie przeanalizować jego stanowisko. Powinno być ono zacienione delikatnie. Nie może to być miejsce, które jest wystawione na słońce przez większość godzin dnia. Roślinę można postawić na parapecie, ale jedynie na takim gdzie nie ma gorącego kaloryfera. Ciepło zbyt intensywne nie służy fiołkom alpejskim. Idealnie się z kolei odnajdą na oszklonych werandach czy też w łazience. Musimy od razu wspomnieć, że fiołek alpejski bardzo lubi wilgotne powietrze.

Fiołek alpejski i jego podlewanie z umiarem

Jako osoby pielęgnujące fiołki alpejskie musimy mieć świadomość, że fiołki alpejskie, podobnie jak fiołki afrykańskie podlewać najlepiej należy umieszczając w podstawce wodę. Unikniemy dzięki temu samego gnicia bulwy. Jeśli zaś ilość wody w podstawce w sposób odpowiedni będzie regulowana, to płatki kwiatów nie zaczynają opadać. Jak często podlewać fiołki alpejskie? Rośliny te powinniśmy podlewać tak dwa razy w tygodniu. Jednocześnie nie powinniśmy rośliny zraszać wodą. Takowy zabieg może roślinie tej zaszkodzić.

Jeśli postawimy na odpowiednie miejsce oraz nie będziemy przesadzać z podlewaniem czy też o nim zapominać, to możemy naprawdę liczyć na przepięknie kwitnące fiołki alpejskie. Dzięki nim możemy się rozkoszować przepięknym widokiem kwiatów nawet jesienią czy też zimą. Doceniamy to i pomimo dużych wymogów tej rośliny, zrobimy co w naszej mocy, aby w naszym mieszkaniu rozkoszować się takimi imponującymi widokami. Na pewno nam się to uda.

Dodaj komentarz