Young Design 2024 to wyjątkowa inicjatywa, mająca na celu wsparcie młodych projektantów w ich drodze do sukcesu zawodowego. Tegoroczni finaliści zaprezentowali niezwykle innowacyjne projekty, które wyznaczają nowe kierunki w polskim wzornictwie. Prace finalistów konkursu, zorganizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego, można obecnie oglądać w Warszawskim Centrum Designu DOMOTEKA.

17. edycja konkursu Young Design 2024 odbyła się pod hasłem „REsponsibility – ODPOWIEDZIALNOŚĆ – ZRÓWNOWAŻONE PROJEKTOWANIE”. Już 10 października DOMOTEKA stanie się miejscem wyjątkowego wydarzenia, które będzie doskonałą okazją do rozmów na temat najnowszych trendów i kierunków w polskim wzornictwie. Wydarzenie to umożliwi także spotkanie z ekspertami z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego oraz Jadwigą Husarską z renomowanego studia Husarska Design i partnerami projektu Green Lane.

DOMOTEKA od początku swojego istnienia przywiązuje ogromną wagę do zagadnień związanych z ochroną środowiska oraz zrównoważonego rozwoju. Wspieranie działań opartych na zasadach ESG oraz promowanie idei re-use i recyklingu są integralną częścią tej misji. Wiele sklepów w DOMOTECE oferuje produkty wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu, co odzwierciedla zaangażowanie Centrum w promowanie bardziej ekologicznych rozwiązań, zarówno w sferze wzornictwa, jak i codziennego życia.

Hasło tegorocznego konkursu Young Design „REsponsibility” to coś więcej niż tylko odpowiedzialność – to szansa na poszukiwania, redefiniowanie i tworzenie nowego podejścia do projektowania. Organizatorzy poszukiwali koncepcji, które śmiało odpowiedzą na zmiany współczesnego świata, oferując nowe rozwiązania – od projektów produktowych, przez innowacyjne usługi i aplikacje, aż po nowatorskie podejście do materiałów i cyklu życia produktów.

Główną nagrodę w konkursie zdobyła Karolina Szpakowska za projekt „Gelanteria” – biodegradowalne akcesoria butikowe z bioplastiku. Oliwia Ledzińska została wyróżniona za projekt „Nowo Nowo” – lampy stworzone z odpadów organicznych. Mariusz Śmietana nagrodzony został za system wykorzystujący energię słoneczną, a Weronika Karska za zestaw do robienia jogurtu „Melu”. Na wystawie w DOMOTECE można również zobaczyć projekty kuratora wystawy, studia Husarska Design.

Przeczytaj też:  Ewolucja designu okiem wybitnych architektów

Studio Husarska Design zajmuje się projektowaniem „pomysłowego życia”, przesuwając granice wyobraźni poprzez value design. Wizją projektantki jest tworzenie innowacyjnych rozwiązań, które inspirują do pozytywnych zmian i wywierają trwały wpływ na nasze codzienne życie. Na wystawie zobaczymy unikalne meble z kolekcji ReHemptation by Husarska, wykonane z nowatorskiego materiału Strumber – ekologicznej alternatywy dla drewna, pozyskiwanej z konopi włóknistych. Materiał ten charakteryzuje się wyjątkową zdolnością do akumulacji CO2, pochłaniając aż 1407 kg CO2 na każdy metr sześcienny. Strumber został opracowany przez zespół The True Green, we współpracy z Husarską.

Ławka HempSquare i stół HempDen, które są częścią tej kolekcji, były prezentowane na Vienna Design Festival oraz Łódź Design Festival, a także wyróżnione w prestiżowym konkursie Seoul Design Award 2023. Każdy mebel z kolekcji ReHemptation posiada unikalny charakter, w którym forma doskonale współgra z funkcją, podkreślając jednocześnie piękno starannie dopracowanych detali.

Centrum Designu DOMOTEKA nie tylko oferuje szeroką i kompletną ofertę produktową (marki światowe, europejskie i polskie), ale także poprzez organizację wydarzeń, spotkań i wystaw, prezentuje nowe kierunki w designie, wspierając jednocześnie młode talenty.

Wystawa będzie dostępna do końca października, a szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych DOMOTEKI.

DOMOTEKA, ul. Malborska 41, Warszawa.

Fot. i oprac. na podst.: mat. prasowe Domoteka.