Podczas urządzania łazienki estetyka jest ważna, ale równie istotna jest funkcjonalność i bezpieczeństwo. Na etapie projektowania warto uwzględnić potrzeby wszystkich domowników, aby łazienka była komfortowa i przyjazna dla każdego użytkownika.
Wyraź swój styl
Trendy, kolory i materiały odgrywają kluczową rolę w tworzeniu wizji wnętrza. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretne rozwiązania, warto zadać sobie pytania dotyczące naszych preferencji – czy lepiej czujemy się w stonowanych barwach, czy w intensywnych kolorach? Czy wolimy klasykę, czy może bardziej eklektyczny styl? Odpowiedzi pomogą nam w wyborze aranżacji, która najlepiej odzwierciedli nasze gusta i potrzeby.
Łazienka to prywatna przestrzeń, w której możemy się zrelaksować po ciężkim dniu i odnaleźć harmonię. Dlatego tak ważne jest, aby jej styl współgrał z naszym wnętrzem, odzwierciedlał gust oraz indywidualne potrzeby. Jeśli dobrze czujemy się w jasnych i przytulnych barwach, możemy urządzić łazienkę w naturalnym stylu – postawić na ciepłe beże, biel, szarości czy brązy oraz drewno i kamień. Zwolennicy odważniejszych aranżacji mogą z kolei zdecydować się na wyraziste barwy i wybrać płytki czy mozaiki w intensywnym kolorze. Tu warto jednak pamiętać o umiarze i skonsultować pomysły z doświadczonym architektem wnętrz – radzi Joanna Karolczak, ekspertka firmy TECE.
Na miarę potrzeb
Łazienka bliska użytkownikom powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Oznacza to odpowiednią organizację przestrzeni, wysoką jakość materiałów, nowoczesne technologie, odpowiednie oświetlenie oraz łatwość utrzymania czystości.
Pojęcie komfortu dla każdego z nas może oznaczać coś innego. Dla jednych synonimem praktyczności będzie wanna, dla innych prysznic. Dlatego urządzając łazienkę warto skonsultować temat z użytkownikami, porozmawiać o ich potrzebach. Istnieją rozwiązania, które wprowadzają funkcjonalność pomieszczenia na wyższy poziom. Do nich możemy zaliczyć m.in. intuicyjne toalety myjące, które w sposób szczególny pozwolą nam zadbać o higienę i zrezygnować z bidetu – z korzyścią dla niewielkiej powierzchni pomieszczenia. Innym przykładem są przyciski spłukujące uruchamiane bezdotykowo i wyposażone w czujnik ruchu czy system LED – dodaje ekspertka TECE.
Praktyczne rozwiązania, takie jak intuicyjne toalety myjące, bezdotykowe przyciski spłukujące z czujnikiem ruchu czy system LED, podnoszą funkcjonalność pomieszczenia. Należy również pamiętać o odpowiednim oświetleniu i przestronnych zabudowach meblowych na kosmetyki. Istotne są także powłoki hydrofobowe na ceramice i szkle prysznicowym, które ułatwiają utrzymanie czystości.
Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu
Bezpieczeństwo to kluczowy element w łazience, zwłaszcza dla osób starszych, dzieci i niepełnosprawnych. Już na etapie projektowania warto uwzględnić ich potrzeby, korzystając z doświadczenia projektantów.
Wiedza i znajomość wyzwań, przed jakimi stają osoby starsze i dzieci podczas korzystania z łazienki czy toalety, pozwala zaprojektować pomieszczenia sanitarne o szerokiej dostępności i wysokiej funkcjonalności. Niezwykle ważną kwestią jest wysokość, na jakiej zostanie zawieszona ceramika, a także brak progów i wszelkich przeszkód. Liczy się swoboda poruszania się oraz łatwy dostęp do poszczególnych stref czy sanitariatów. Warto zrezygnować z brodzika na rzecz odpływu liniowego. Wszelkiego rodzaju uchwyty, podest przy umywalce, antypoślizgowe płytki i dywaniki sprawią, że korzystanie z pomieszczenia będzie komfortowe, a przede wszystkim bezpieczne – wyjaśnia Joanna Karolczak
Łazienka przyjazna użytkownikom to miejsce, w którym czujemy się komfortowo, bezpiecznie i dobrze, spełniając indywidualne potrzeby każdego domownika.
Fot. i oprac. na podst.: mat. prasowe TECA.