Wnętrza starych kamienic urzekają swoją przestronnością i wyjątkowym klimatem, który nadaje im historyczny sznyt. Tego rodzaju przestrzenie, obdarzone duszą, stają się idealnym miejscem do życia, które trudno nie pokochać. Właściciele ponad 100-metrowego apartamentu w centrum Warszawy oraz odpowiedzialna za projekt architektka Weronika Budzichowska z pracowni To Be Design od razu poczuli się związani z tym przeszłym lokum. W odnowionym wnętrzu dominują łagodne pastelowe odcienie, a sercem domu jest stylowa kuchnia w miętowym kolorze.

Weronika Budzichowska, znana i ceniona za swoje eklektyczne realizacje łączące inspiracje z przeszłości z nowoczesnymi rozwiązaniami, wyróżnia się niezwykłą empatią w swojej pracy. Zawsze wsłuchuje się w potrzeby klientów, łącząc swoją rzetelną wiedzę i doświadczenie z głębokim zrozumieniem ich wnętrza, pasji i codziennych rytuałów. Tak było i tym razem. Architektka, stając przed wyzwaniem aranżacji ponad stuletniej kamienicy w centrum Warszawy, nie tylko uszanowała jej historyczny charakter, ale także wprowadziła nowoczesny akcent, dostosowując przestrzeń do stylu życia przyszłych mieszkańców.

Wsłuchiwanie się w potrzeby klientów, odkrywanie ich wnętrza, pasji, codziennych nawyków to klucz do sukcesu w projektowaniu. Architekt wnętrz, choć często jest taka pokusa, nie może tylko i wyłącznie realizować własnej wizji. Aranżowana przestrzeń musi odzwierciedlać duszę właścicieli. Tylko temu poczują się tu dobrze, a projekt można będzie uznać za udany – tłumaczy architekta Weronika Budzichowska.

Stąd w wnętrzu dominują pastelowe kolory, równie łagodne i pogodnie odzwierciedlające charakter przyszłych mieszkańców. Architektka, wspólnie z inwestorami, wybrała te subtelne odcienie, tworząc z nich leitmotiv przewijający się przez wszystkie przestrzenie użytkowe. Łagodne błękity, stonowana mięta oraz słoneczne odcienie żółte wnoszą do wnętrz sporą dawkę energii, nie dominując jednak nad ich charakterem. Ten ostatni, jak przystało na wnętrze kamienicy, jest głęboko zakorzeniony w historycznej tkance miejsca.

Kanwą do powstania projektu stał się styl ogólnie nazywany klasycznym. Nie jest ono jednak inspirowane jedną, określono epoką czy konkretnym nurtem. Czerpiąc z historycznych stylów i nurtów, starałam się wybrać to, co najlepiej zbudowałoby eklektycznych charakter wnętrz, otwierając je przy tym na nowoczesność – wyjaśnia właścicielka pracowni To Be Design.

Obok ułożonej we francuską jodełkę drewnianej podłogi, zdobnych sztukaterii i finezyjnych gzymsów, typowych dla francuskich kamienic, pojawiają się elementy charakterystyczne dla art déco – zdobne lamele i łagodnie zgeometryzowane formy. Klasyczne fronty z ramiakami, jak te w kuchni, współczesne są z nowoczesnymi detalami, takimi jak szklane gabloty w czarnych ramach. Lekkie kształty mebli wypoczynkowych obłożono tradycyjnymi welurami i aksamitami, podczas gdy finezyjne stoliki i dekoracyjne oświetlenie dodają designerskich akcentów, które wzbogacają wnętrze. Każdy detal ma tu swoje znaczenie i został starannie dobrany, by wkomponować się w zamysł projektu.

Styl eklektyczny to umiejętność łączenia elementów z pozoru bardzo różnych, odległych od siebie wzorniczo. Dlatego uważa się go za jeden z najtrudniejszych stylów aranżacyjnych. I choć wymaga on niezwykłego wyczucia estetycznego i, nie ukrywam, doświadczenia w projektowaniu wnętrz, efekt zawsze będzie niesamowity – podsumowuje Weronika Budzichowska.

Wnętrze zaprojektowane przez architektkę, mimo że osadzone w tradycyjnej estetyce kamienic, zaskakuje na każdym kroku. Interesujące zestawienia, takie jak sztukateria w połączeniu z żółtą tapicerowaną lamperią, która służy również jako zagłówek łóżka, pastelowa wyspa kuchenna wykończona lamelkami, fronty szafek zdobione płytkami 3D, czy dekoracyjna tapeta w strefie prysznica, to tylko niektóre z elementów, obok których trudno przejść obojętnie. Całość tworzy harmonijną kompozycję z wyrazistymi akcentami, które dodają wnętrzu eleganckiego charakteru. Mieszkanie jest unikatowe, tak jak i jego mieszkańcy.

Zdjęcia: Marta Behling, Pion Poziom Fotografia Wnętrz

Projekt: To Be Design Weronika Budzichowska (www.tobedesign.pl)