Projekt Dworzec Metropolitalny w Lublinie, stworzony przez pracownię Tremend, zdobył główną nagrodę podczas tegorocznego World Architecture Festival. Wydarzenie, które odbyło się w dniach 6-8 listopada w Singapurze, jest uznawane za jedno z najważniejszych w branży architektonicznej. Nagrody przyznawane na tym festiwalu zyskały miano „architektonicznych Oscarów”. Lublin zdobył uznanie w kategorii „Transport”, pokonując realizacje renomowanych pracowni, takich jak Zaha Hadid Architects czy Kohn Pedersen Fox.
World Architecture Festival to wydarzenie o międzynarodowym zasięgu, które co roku przyciąga architektów z całego świata. Oprócz wręczenia nagród, festiwal obejmuje panele dyskusyjne, prezentacje projektów i tematyczne wystawy. W tym roku Dworzec Metropolitalny znalazł się w gronie finalistów w kategorii „Transport”, rywalizując z uznanymi pracowniami, w tym z Wood Marsh Architecture i line+ studio. Projekt Tremend zyskał uznanie jury, które przyznało mu pierwszą nagrodę po emocjonującej prezentacji na żywo.
To nie pierwszy raz, kiedy projekt Tremend zdobywa uznanie w kontekście World Architecture Festival. W 2019 roku koncepcja Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Lublinie trafiła do finału w kategorii „Infrastruktura”, zdobywając wyróżnienie za proekologiczne rozwiązania.

World Architecture Festival od ponad dekady jest prestiżowym wydarzeniem, które honoruje najbardziej innowacyjne projekty na świecie. Do tej pory nagrodę zdobyły takie pracownie jak MAD Architects, Bjarke Ingels Group czy Herzog & de Meuron. Jury festiwalu zasiadają uznani architekci, tacy jak Norman Foster i David Chipperfield.
Warto również wspomnieć, że arch. Magdalena Federowicz-Boule, założycielka i prezeska Tremend, wzięła udział w jury kategorii „Future Projects”, oceniając innowacyjne projekty w fazie koncepcyjnej. W ubiegłym roku jej projekt wnętrz Royal Tulip Warsaw Apartments zdobył I nagrodę w kategorii „Hotele”, co dowodzi jej wpływu na rozwój nowoczesnej architektury.
Oddany do użytku na początku 2024 roku Dworzec Metropolitalny w Lublinie, zarządzany przez arch. Magdalenę Federowicz-Boule, arch. Annę Federowicz oraz inż. Jarosława Gwóździa, został już uhonorowany wieloma prestiżowymi nagrodami, takimi jak European Property Award, Green Building Award czy Property Design Award.

Fot. i oprac. na podst.: mat. prasowy Tremend.