Oddany na początku tego roku Dworzec Metropolitalny w Lublinie zdobył kolejne międzynarodowe uznanie. Projekt, opracowany przez pracownię Tremend, znalazł się w finale World Architecture Festival Awards, prestiżowego konkursu uznawanego za „architektonicznego Oscara”. W kategorii Transport, dworzec z Lublina będzie rywalizował z projektami takich pracowni jak Zaha Hadid Architects i Kohn Pedersen Fox.

World Architecture Festival to jedno z najważniejszych wydarzeń architektonicznych na świecie, które co roku przyciąga do Singapuru najlepszych architektów z całego globu. W programie festiwalu znajdują się panele dyskusyjne, prezentacje projektów, wystawy tematyczne oraz ceremonia wręczenia nagród World Architecture Festival Awards. Nagroda ta, przyznawana od ponad dekady, jest bardzo cenionym wyróżnieniem w branży architektonicznej. W przeszłości zdobywały ją takie pracownie jak MAD Architects, Bjarke Ingels Group i Herzog & de Meuron, a w jury zasiadali m.in. Norman Foster i David Chipperfield.

Dworzec Metropolitalny w Lublinie, zaprojektowany przez zespół pod kierownictwem architekt Magdaleny Federowicz-Boule, znalazł się w gronie dziewięciu finalistów w kategorii Transport. To wyjątkowe osiągnięcie, biorąc pod uwagę konkurencję z globalnymi liderami w dziedzinie architektury. Projekt ten wcześniej zdobył uznanie w konkursie World Architecture Festival w 2019 roku, kiedy to jego koncepcja zintegrowanego centrum komunikacyjnego znalazła się w finale w kategorii Infrastruktura, doceniana za innowacyjne rozwiązania proekologiczne.

Tegoroczny festiwal, który odbędzie się w dniach 6-8 listopada w Marina Bay Sands w Singapurze, będzie również miejscem, gdzie Magdalena Federowicz-Boule, założycielka i prezeska Tremend, zasiądzie w jury w kategorii Future Projects. To wyróżnienie jest efektem jej uznania w międzynarodowej społeczności architektonicznej. W poprzednim roku projekt Tremend zdobył I Nagrodę w kategorii Hotele podczas sekcji INSIDE festiwalu za wnętrza Royal Tulip Warsaw Apartments, inspirowane wzornictwem XX-wiecznej Warszawy.

Dworzec Metropolitalny w Lublinie otrzymał również wyróżnienie na krajowym rynku. Kilka tygodni temu zdobył nagrodę w konkursie Lider Dostępności, który honoruje realizacje urbanistyczne i architektoniczne przyczyniające się do tworzenia przestrzeni dostępnych i inkluzywnych dla wszystkich użytkowników, w tym osób z niepełnosprawnościami.

Fot. i oprac. na podst.: mat. prasowe Tremend.