Parkiety drewniane to wspaniała ozdoba wnętrz, zwłaszcza tych z wysokimi stropami, w starych ceglanych kamienicach, które pamiętają początki XIX wieku. Aby taki parkiet świetnie prezentował się przez kolejne długie lata i pasował wizualnie do nowoczesnego wnętrza, trzeba pamiętać o kilku żelaznych zasadach dotyczących jego czyszczenia.

Zużycie powierzchni parkietu można ograniczyć, dzięki regularnej pielęgnacji oraz odpowiedniemu zabezpieczeniu podłogi – to, co jest niezwykle ważne, to unikanie eksperymentowania ze środkami chemicznymi, które mogą okazać się zbyt agresywne dla drewna – jeśli chcemy profesjonalnie zadbać o parkiet, Warszawa oraz inne większe miasta wojewódzkie mogą zaoferować wiele usług z tego zakresu.

Pierwsze lakierowanie parkietu – Warszawa

Lakierowanie drewnianego parkietu to skuteczna impregnacja podłogi i ochrona przed ewentualnymi uszkodzeniami oraz wilgocią – poza tym, oczywiście, lakierowany parkiet zyskuje większą głębię koloru i staje się wizualnie jeszcze piękniejszy. Usługę pierwszego lakierowania parkietu w Warszawie można bez problemu znaleźć u profesjonalisty praktycznie w każdej dzielnicy w mieście.

Tak zabezpieczony parkiet należy później samodzielnie pielęgnować przy użyciu gotowego środka do konserwacji lakierowanych drewnianych powierzchni – najczęściej są to preparaty na bazie wody i poliuretanu, dające na parkiecie efekt wykończenia matowego lub z połyskiem.

Jak pielęgnować parkiet?

Największym wrogiem lakierowanych powierzchni są szorstkie drobinki – dlatego, aby drewniany lakierowany parkiet jak najdłużej wyglądał dobrze, trzeba go regularnie odkurzać z drobinek piasku i kamieni, które wnosimy na butach. Gładka powierzchnia pakietu może na skutek licznych zarysowań stracić swój blask i zacząć przepuszczać wilgoć. Warto więc unikać chodzenia po takiej powierzchni w obcasach, a nogi od mebli zabezpieczyć np. filcowymi podkładkami.

Utrzymaniu parkietu w dobrej kondycji sprzyja regularne odkurzanie przy użyciu szczotki z miękkim włosiem oraz przemywanie delikatną, zwilżoną szmatką.

Jak myć lakierowany parkiet – Warszawa

Podstawową zasadą podczas mycia drewnianego parkietu jest użycie jak najmniejszej ilości wody – jej nadmiar spowoduje, że parkiet napęcznieje i się wykrzywi. Jeśli więc używasz mopa do mycia podłóg, pamiętaj, aby dobrze go odsączyć. Mniej wygodnym, ale bezpieczniejszym rozwiązaniem podczas mycia parkietu jest korzystanie z miękkiej wilgotnej szmatki, która skutecznie zbierze kurz z powierzchni parkietu.

Dbając w ten sposób o drewnianą podłogę, zagwarantujesz jej piękny wygląd przez wiele lat i unikniesz dodatkowych kosztów związanych z renowacją parkietu.