Domy z kontenerów powstają z najzwyczajniejszych kontenerów morskich, nowych lub używanych. Standardowy kontener morski ma 12,2 m długości, 2,4 m szerokości i 2,9 m wysokości. Nie oznacza to jednak, że to jedyny metraż, jaki możemy otrzymać. Kontenery można bowiem ze sobą dosyć swobodnie łączyć, dzięki czemu otrzymujemy zróżnicowane układy, a nawet wielokondygnacyjne konstrukcje. Ile kosztują domy z kontenerów morskich i jakie są ich zalety oraz wady?
Czy warto budować dom z kontenerów?
Budownictwo kontenerowe sprawdza się przede wszystkich w inwestycjach, które wymagają krótkiego czasu realizacji. Dlatego zwykle z kontenerów buduje się hale, magazyny, budynki gastronomiczne, również w wersji mobilnej, a także biura oraz szkoły, czy przedszkola.
W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się także domy kontenerowe mieszkalne, i to nie tylko te letniskowe, ale także całoroczne. Do ich budowy wykorzystuje się kontenery morskie, nowe lub używane. Te pierwsze to zdecydowanie droższe rozwiązanie, które można modyfikować, natomiast te drugie postrzegane są jako ekologiczne, ponieważ nie trafiają do śmieci, lecz są ponownie wykorzystywane. Jednak dawanie drugiego życia czemuś, co było przeznaczone głównie do zabezpieczania znajdujących się w nim produktów przed kontaktem z oceanem, nie należy do najłatwiejszych. Kontenery transportowe mogły być impregnowane chemikaliami, a produkty w nich przewożone mogą być zarówno neutralne, jak i toksyczne. Na szczęście każdy kontener posiada swoją historię, która umożliwia prześledzenie jego losów, a do celów mieszkalnych używane są jedynie te, których szkodliwość jest wykluczona.
Dom mieszkalny z kontenera daje możliwość stworzenia lokalu o różnorodnym przeznaczeniu w niedługim czasie. Postawienie nowoczesnego, funkcjonalnego i estetycznego obiektu o kilkusetmetrowej powierzchni można sfinalizować w zaledwie kilkanaście dni.
Należy jednak pamiętać, że według polskiego prawa dom z kontenerów jest tymczasowym obiektem budowlanym. Z tego powodu pozwolenie na budowę nie jest wymagane jedynie w przypadku, gdy jego powierzchnia nie będzie większa niż 35 mkw. lub gdy domek będzie pełnił funkcję jedynie letniskową, czyli używany będzie nie częściej niż 120 dni w roku. W praktyce jednak warto skontaktować się z osobą odpowiedzialną za miejscową architekturę, która rozstrzygnie, czy budowa domu z kontenerów wymaga pozwolenia na budowę, czy tylko zgłoszenia.
Jaki fundament pod dom z kontenerów?
Przygotowanie posadowienia zależy od warunków lokalizacji. Na ogół wystarcza wypoziomowanie na betonowych bloczkach na wcześniej ustabilizowanym gruncie.
W przypadku większego obiektu, na przykład domu mieszkalnego, konieczne może być wykonanie stóp fundamentowych. W punktach podparcia wylewa się beton zbrojony (do poziomu przemarzania), niwelując w ten sposób wpływ pracy gruntu na właściwe posadowienie budynku.
Możliwość rezygnacji z tradycyjnych fundamentów jest jednak sporą oszczędnością kosztów.
Zalety domów z kontenerów
- Szybka realizacja — w zależności od wielkości projektu oraz od standardu wykończenia, cały projekt domu z kontenera można zrealizować w 4 tygodnie.
- Mobilność oraz możliwość dowolnego powiększania domu o kolejne moduły.
- Komfort oraz prywatność, o którą ciężko nawet w przypadku pięknych i nowoczesnych osiedli.
- Cena, która jest znacznie mniejsza niż budowa domu czy zakup mieszkania w tzw. nowym budownictwie.
Wady domów z kontenerów
- Brak odpowiednich regulacji prawnych, gdyż nieposiadające fundamentów kontenery nie są przez polskie prawo postrzegane jako budynki mieszkalne, co może skutkować pojawianiem się problemów z wydaniem zgody na podłączenie np. sieci energetycznej.
- Wysokie koszty ogrzewania.
- Kwestie estetyczne, przy czym domy z kontenerów doskonale wpisują się w trend związany z minimalizmem i ekologicznym stylem życia, co dla niektórych osób jest niezwykle istotne.
Ile kosztuje dom z kontenerów?
Używane kontenery morskie można kupić za około 8 tysięcy złotych za sztukę. Do tego należy doliczyć koszt transportu na budowę, który wynosi od 1 do 3 tysięcy złotych, oraz montaż za pomocą dźwigu — montaż dwóch modułów to koszt od 2 do 3 tysięcy złotych.
Projekt możemy także zlecić firmie wykonawczej. Do wstępnej wyceny wystarczy szkic budynku oraz sprecyzowanie naszych oczekiwań. Czas realizacji inwestycji zależy oczywiście od wielkości i standardu wykończenia, przy czym dom z jednego kontenera można zrealizować nawet w 4 tygodnie. Cena całorocznego domu z kontenera wynosi o 2 do 3 tysięcy złotych za mkw (w tzw. stanie pod klucz). Do tego należy doliczyć oczywiście koszty transportu oraz koszty montażu.
Najtańsze domy z kontenerów, które nadają się do zamieszkania przez jedną lub dwie osoby, kosztują około 55 tysięcy złotych, z kolei większy dom, na przykład parterowy o powierzchni użytkowej 108 m², składający się z 4 kontenerów trzeba zapłacić nawet około 290 tysięcy złotych. Podane ceny nie obejmują kosztów gruntu i mogą się różnić w zależności od wariantu wyposażenia oraz firmy, która wykonuje dom. Na rynku znaleźć można zarówno tańsze, jak i droższe oferty.