Domy kontenerowe, a właściwie adaptacja kontenerów morskich na cele usługowe lub mieszkalne to aktualnie specjalność wielu firm projektowych i wykonawczych. To ciekawa alternatywa dla tradycyjnego budownictwa, ponieważ taki dom powstaje maksymalnie w 3 miesiące. Sprawdź, ile kosztują domy kontenerowe.

Domy kontenerowe — przeznaczenie

Domki z kontenerów sprawdzą się przede wszystkim w inwestycjach, które wymagają krótkiego czasu realizacji. Mogą to być np. hale, magazyny, budynki gastronomiczne, także w wersji mobilnej. Z kontenerów buduje się również szkoły i przedszkola. Ciekawą propozycją są również domy kontenerowe mieszkalne, i to nie tylko letniskowe, ale także całoroczne. Domek z kontenera może być pełnowartościowym domem mieszkalnym, spełniającym surowe wymagania energooszczędności.

Domy kontenerowe — technologia budowy

Konstrukcja domu kontenerowego to samonośna rama stalowa wykonana z profili zamkniętych, walcowanych. Profile są piaskowane i zabezpieczone antykorozyjną powłoką lakierniczą. Ściany zewnętrzne, sufit i podłoga wykonane są z ocynkowanej blachy, usztywnionej bocznymi wzmocnieniami i wypełnione materiałem izolacyjnym. Jest to przeważnie wełna mineralna lub izolacja poliuretanowa w formie sztywnych płyt PUR. Od wewnętrznej strony przegród stosuje się płyty wiórowe, laminowane lub płyty gipsowo-kartonowe. Jeśli chodzi o wykończenie domu z kontenerów od zewnątrz to stosuje się te same materiały jak przy elewacjach budynków wznoszonych tradycyjnie.

Instalacje w domach kontenerowych są takie same jak w innego typu budynkach. Rozprowadzeniem wszystkich instalacji i przyłączy zajmuje się firma wykonawcza. Zresztą najczęściej jednej firmie, specjalizującej się właśnie w budownictwie kontenerowym, można zlecić zarówno projekt budowlany, przygotowanie dokumentacji, również, w razie potrzeby, pozwolenia na budowę, jak i jego kompleksową realizację, z wykończeniem wnętrza włącznie.

Domy kontenerowe — ile kosztują?

Całoroczny domek z kontenerów to koszt w przybliżeniu 3 tys. zł/m² (pod klucz). Transport jednego kontenera kosztuje 1-3 tys. zł, w zależności od lokalizacji. Do tego należy doliczyć montaż — montaż dwóch modułów to koszt 2-3 tys. zł.

Przykładowo, za dom parterowy o powierzchni użytkowej 108 m², składający się z 4 kontenerów trzeba zapłacić około 290 tys. zł. Realizowane są również większe domy, parterowe oraz dwukondygnacyjne. Co ważne, taki budynek można w razie potrzeby rozbudować o dodatkowe kontenery, zwiększając powierzchnię mieszkania.