Kolor antracytowy, czyli ciemnoszary, określany numerem RAL 7016 jest obecnie jednym z najmodniejszych kolorów używanych w wykańczaniu domów. W kolorze antracytowym można kupić okna, a także drzwi tarasowe. Sprawdź, do jakiego stylu pasują okna antracyt.

Okna antracyt — do jakiego stylu pasują?

Antracyt to kolor ciemny z silnym odcieniem szarości, często z metalicznym połyskiem. Świetnie komponuje się w nowocześnie zaaranżowanych wnętrzach. Może być uzupełnieniem kompozycji minimalistycznych, czasem wręcz ascetycznych. Pasuje również do wnętrz poprzemysłowych, loftowych albo stylizowanych na takie.

Okna antracytowe będą świetnie wyglądać w połączeniu ze ścianami betonowymi, z surowej cegły albo tej pobielonej farbą, dobrze współgrają z jasnoszarą podłogą. Piękno takich okien można podkreślić przez szare dodatki, np. poduszki, donice, lampy czy ramy obrazów na ścianach. Lepiej unikać łączenia okien antracytowych z dodatkami w tej tonacji ciemnoszarej bowiem może ona stać się zbyt przytłaczająca.

Antracytowe okna można zastosować w każdej przestrzeni – w salonie, kuchni, sypialni, łazience, na parterze i na poddaszu. Ważne jest również to, że okna w tym kolorze świetnie wyglądają na każdej elewacji, zarówno domów tradycyjnych ze spadzistymi dachami, jak i nowoczesnych, o kubicznych formach. Współgrają z białymi elewacjami, z oblicówkami z desek, okładzinami z klinkieru. Mogą stanowić klamrę między jasnymi i szarymi fragmentami elewacji.

Jak wygląda szczelny montaż okna? | blog Oknoplast
Okna antracyt

Okna antracyt — odcienie

Okna antracyt znajdziemy w ofercie każdego producenta i są to produkty w różnych odcieniach szarości. Najpopularniejszy odcień to RAL 7016. Oprócz tego koloru, paleta odcieni szarości RAL obejmuje odcienie od numeru 7000 (szary popielaty) do 7047 (szary mleczny). Najciemniejszych tonów jest wiele, np. szary łupek (7015), szary bazaltowy (7012), szary stalowy (7011), szary granitowy (7026), szary grafitowy (7024). Nie wszyscy producenci ściśle przestrzegają palety RAL. Istnieja również inne zestawienia barw. Firmy mogą też tworzyć własne palety. Dlatego czasem okna i drzwi tarasowe o odcieniu antracytowym mogą nieco różnić się intensywnością szarości.

Okna antracyt mogą być wykonane z PCV, drewna lub aluminium, mogą to być również okna połaci owe w ciemnoszarym oblachowaniu. Kolor antracytowy może być matowy albo nieco połyskliwy i w zależności od materiału może inaczej wyglądać. Najpopularniejsze jest wykończenie gładkie. Znaleźć można okna antracytowe wyglądające jak drewniane (wzór usłojenia) albo o efekcie metalicznym szczotkowanym lub polerowanym. Mogą być one wykonane z różnych materiałów.