Wykończenie wnętrza w modnym stylu loftowym jest dzisiaj jedną z najchętniej wybieranych przez Polaków stylistyk mieszkaniowych. Trudno się temu dziwić, bo główną zaletą takiej aranżacji jest idealne połączenie jej funkcjonalności, estetyki i surowego charakteru wprowadzającego do mieszkania nowoczesny nastrój. Od czego jednak zacząć, żeby planowane wnętrza rzeczywiście nabrały loftowego ducha i cieszyły oko?

Styl loftu – główne cechy

Żeby dobrze zrozumieć styl loftu, trzeba się cofnąć do czasów, w których się on narodził. Bezpośrednie inspiracje takim wykończeniem mieszkania pochodzą wprost ze Stanów Zjednoczonych, a dokładniej lat 60. XX wieku. W tym właśnie okresie Stany przechodziły potężną recesję, masowe upadki fabryk, pustoszenie hal magazynowych i idącą za tym wszystkim utratę pracy tysięcy ludzi. Jednocześnie, nowojorska bohema zaczęła w tych całych zawirowaniach szukać dla siebie miejsca i stały się w nim właśnie takie pustoszejące fabryki. Ich wielka przestrzeń, mnóstwo wpadającego do środka światła, duże okna i surowość architektoniczna stały się doskonałym miejscem do spotkań artystów, ludzi kultury i sztuki.

Co ważne, to właśnie ludzie pełni tzw. twórczego ducha, zaczęli w tych przestrzeniach dostrzegać coś więcej, niż tylko umierającą ruinę. Surowy klimat, deficyt mebli, fabryczne ciągi regałowe, wysokie pomieszczenia – to wszystko zaczęło mieć swój urok, a że ceny czynszów były śmiesznie niskie, to połączenie zalet z minimalizm kosztów, zapoczątkowało prawdziwą fascynację takimi pomieszczeniami.

Mieszkania loftowe to:

  • Duża przestrzeń, duże okna
  • Rezygnacja z nadmiaru mebli i dekoracji na rzecz oszczędnej prostoty i wrażenia fabrycznej starości
  • Otwarte lub przeszklone regały oparte na stalowych konstrukcjach
  • Ceglane ściany niepokrywane żadną farbą ani tynkiem, urzekające sobą tak, jak zostały zbudowane
  • Dużo drewna w formie możliwie nieobrobionej: stoły z prostymi blatami, bez upiększeń, rzeźbień, przesady. Widoczne słoje i sęki.
  • Oświetlenie w stylu luźno zwisających od sufitu żarówek lub lekko osłoniętych kloszy z metalu! Żadnych niepotrzebnych tkanin ani abażurów
  • Chropowate faktury dekoracyjne
  • Czerń, brązy, biel i szarości
  • Drzwi przesuwne, na masywnych, halowych prowadnicach
  • Kontrasty – do surowych mebli i ścian, dodawane są soczyście kolorowe koce, narzuty czy „mobilne” dodatki.

W loftach nie może zabraknąć niczego, co wskazuje na oszczędność i minimalizm. Jednocześnie aranżując je, należy unikać przepychu, dosładzania ozdobami czy niepotrzebnego zasłaniania starych wykończeń – nowymi.