Wśród popularnych materiałów wykorzystywanych w branży budowlanej znajduje się beton architektoniczny. Surowiec, któremu poświęca się coraz więcej uwagi z racji na oferowane właściwości, możliwości zastosowania oraz wyjątkowe walory estetyczne. Czym wyróżnia się beton architektoniczny na tle innych materiałów wykończeniowych? Jak i z czym go łączyć, by stworzyć udaną aranżację? Gdzie znajduje swoje zastosowanie najczęściej? Odpowiedzi na te i inne pytania szukajcie w niniejszym artykule.

Wśród popularnych materiałów wykorzystywanych w branży budowlanej znajduje się beton architektoniczny. Surowiec, któremu poświęca się coraz więcej uwagi z racji na oferowane właściwości, możliwości zastosowania oraz wyjątkowe walory estetyczne. Czym wyróżnia się beton architektoniczny na tle innych materiałów wykończeniowych? Jak i z czym go łączyć, by stworzyć udaną aranżację? Gdzie znajduje swoje zastosowanie najczęściej? Odpowiedzi na te i inne pytania szukajcie w niniejszym artykule.

Beton architektoniczny – skąd nieprzychylne skojarzenia?

Beton kojarzony jest w dużej mierze z materiałem budulcowym, z blokami z wielkiej płyty, które do dziś rysują obraz mniejszych i większych miast. Nieprzychylna opinia o nim często wynikała z faktu, że w tych blokach i mieszkaniach, w których dominował, było wiele niedoróbek, miejsc, którym można było sporo zarzucić, a estetyka pozostawiała wiele do życzenia.

Dziś jednak mamy do dyspozycji szczególną odmianę betonu – beton architektoniczny. Materiał jednocześnie budulcowy i dekoracyjny, który tak projektantom, wykonawcom, jak i aranżerom odpowiada pod względem oferowanych właściwości fizycznych oraz walorów estetycznych.

Beton architektoniczny spotykamy także pod nazwami dekoracyjnego, fasadowego czy strukturalnego. Każde z tych określeń w pewnym stopniu pozwala dostrzec możliwości jego zastosowania. I tak płyty z betonu architektonicznego sprawdzają się w roli elementów stosowanych na zewnątrz obiektów, w tym jako płyty elewacyjne, ale i wewnątrz – mieszkań, domów, obiektów użyteczności publicznej, budynków firmowych i nie tylko.

Płyty tego typu mogą spełniać walory zarówno funkcjonalne, jak i dekoracyjne. Bywają także stosowane po to, by w pierwszej kolejności dekorować i urozmaicać przestrzeń, np. mieszkalną.

Właściwości płyt z betonu architektonicznego

Czym się charakteryzują płyty z betonu architektonicznego? Przede wszystkim mamy do czynienia z materiałem o niezwykłej trwałości i wytrzymałości. Elementy powstałe na bazie tego surowca są w stanie spełniać swoje funkcje tak długo, jak długo użytkowany jest dany obiekt. Wykazują również odporność na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, w tym mechaniczne.

Betonowe płyty są niepodatne na zarysowania, uderzenia, pękanie, nawet pod wpływem nacisku. To zaś sprawia, że są chętnie wykorzystywane m.in. na okładziny ścian, ale i np. jako elementy schodów, ścian, obudowa kominka, elementy funkcjonalne goszczące w kuchni czy łazience.

Beton architektoniczny nie zmienia swoich właściwości pod wpływem działania warunków atmosferycznych, a także innych czynników zewnętrznych. Niestraszne mu wilgoć, promieniowanie słoneczne, niskie i wysokie temperatury, opady, wiatr, kurz i inne zanieczyszczenia.

Zastosowanie płyt betonowych

Betonowe płyty, ze względu na trudno palność, sprawdzają się w najbardziej wymagających wnętrzach. Można je stosować w celu uzyskania dodatkowej izolacji termicznej lub dźwiękowej. Nadają się do wykorzystania w celach dekoracyjnych – np. na całej ścianie salonu, która ma stanowić tło dla zaplanowanej aranżacji. Równie ciekawie prezentują się wtedy, gdy otaczają jeden ciekawy element wyposażenia, np. kominek, dzięki czemu zwracają na niego uwagę, podkreślają i uwydatniają to, co najbardziej atrakcyjne pod względem architektonicznym czy użytkowym.

Płyty z betonu architektonicznego można pomalować, położyć na nie tynk, lecz równie estetycznie prezentują się bez zastosowania jakichkolwiek dodatkowych zabiegów. Naturalny ich charakter sam w sobie przyciąga uwagę, co oznacza, że za każdym razem zachwycają estetyką. Co więcej, takie płyty można zamówić w różnych wymiarach, kształtach czy wybarwieniach, a także indywidualnie dobierając ich stopień porowatości, co zwiększa możliwości aranżacyjne.

Łączenie z innymi materiałami

Uniwersalny charakter, a zarazem unikalne walory estetyczne betonowych płyt pozwalają na ich zastosowanie praktycznie w dowolnej aranżacji. Beton można zestawiać ze szkłem, kamieniem, metalem, zarówno z tworzywami naturalnymi, jak i sztucznymi.

Betonowe płyty wpisują się w charakter przestrzeni naturalnych, industrialnych, nowoczesnych. Tych najbardziej minimalistycznych, ale i takich, które na myśl przywodzą ducha dawnych, bogaciej i nieco bardziej nieuporządkowanie aranżowanych wnętrz.

Oryginalny produkt gwarancją jakości

Jak jednak znaleźć odpowiedni produkt? Skąd mieć pewność, że wybrane płyty spełnią nasze oczekiwania? Odpowiedzią jest wybór tylko oryginalnych produktów, np. pochodzących z Manufaktury SLABB. Jest to producent, który stawia na tworzenie od początku do końca w Polsce, projektując i wykonując z udziałem zespołu specjalistów z różnych dziedzin, w tym artystów.

O oryginalnym materiale poinformują także stosowne certyfikaty, których warto szukać wśród wybieranych elementów betonowych. Jedno jest pewne – szukanie tańszych zamienników i podróbek nie jest dobrym pomysłem, bo choć estetyka będzie trudna do odróżnienia, to bardzo szybko przekonamy się, że właściwości, sposób zastosowania i późniejsze użytkowanie pozostawiają wiele do życzenia. Oryginalne elementy betonowe są gwarancją zachowania funkcjonalności i pożądanych walorów wizualnych.