Portugalia zdecydowanie kojarzy się nam z pięknymi plażami oraz z wakacjami. Jednak okazuje się, że wiele osób kojarzy Portugalię z płytkami. Chodzi o płytki azulejo, które są w zasadzie obecne na każdym kroku.

Płytki azulejo – skąd się wzięły?

Płytki azulejo są cienkimi ceramicznymi płytkami. Najczęściej są używane jako element mozaik, które się składały z wielu elementów pokrywających ściany. Poza zdobieniem zwykłych ścian tworzyły one często dekoracje osobne. Niegdyś płytki pokrywały w zasadzie całe sufity, ściany oraz podłogi. Miało to miejsce w mieszkaniach prywatnych, jak i także kościołach, pałacach, ogrodach czy też klasztorach.

Obrazy, które były wykonane z tych kafelków, przedstawiały często historyczne sceny czy też sceny mitologiczne. Poza tym miały również postać religijnej ikonografii. Kafelki układane na budynkach uważane były za możliwie najlepszy sposób na odróżnienie się od innych wyglądem oraz udekorowaniem swojego miejsca zamieszkania.

Są dwie teorie genezy dotyczące samej nazwy. Pierwsza z nich przestawia, że nazwa pochodzi prawdopodobnie z języka arabskiego od słowa – azzelij, które oznacza mały kamień gładki. Druga zaś przyjmuje, że azulejo się wzięło z języka portugalskiego oraz hiszpańskiego, a tak naprawdę od słowa azul, które oznacza niebieski kolor. Za tym może przemawiać przede wszystkim to, że większość kafelków produkowanych w Portugalii właśnie była niebieskiego koloru.

Gdzie zobaczymy te popularne płytki?

Obecnie w Portugalii płytki dalej są popularne w sztuce oraz w kulturze. Lizbona pochwalić się nawet może specjalnym muzeum kafelków.

Płytki azulejo spotkamy w Lizbonie we wspomnianym już muzeum płytek o nazwie Museu Nacional do Azulejo. Poza tym można je spotkać spacerują po dzielnicy historycznej o nazwie Alfama. Polecamy także spacer w Klasztorze świętego Wincenta za Murami. Poza tym można je spotkać na wielu ulicach oraz także na stacjach metra.

Musimy przyznać, że płytki prezentują się naprawdę rewelacyjnie. Co jak co, ale jest co podziwiać. Szczególnie na uwagę zasługują wszelkie różnego rodzaju mozaiki. Robią wrażenie. Nie wolno o płytkach azulejo zapominać wybierając się na wczasy do Portugalii. Może to być kolejny punkt na naszej liście, na której planujemy co planujemy zwiedzić.

Po tym artykule będziemy już wiedzieć czym są płytki azulejo oraz będziemy potrafili wymienić jeszcze jedną kwestię, z której słynie Portugalia. Są to właśnie płytki azulejo. Płytki azulejo występują w wielu kolorach oraz wzorach. Od ich różności można dostać zawrotów głowy.