Żylistek jest bardzo przyjaznym i popularnym krzewem liściastym. Kwitnie w odcieniach różu oraz bieli. Jest cenny szczególnie dla posiadaczy małych ogrodów przydomowych, ponieważ jego niektóre odmiany są naprawdę malutkie. Dowiedzmy Się jak wygląda jego uprawa, aby móc się cieszyć tym przepięknym krzewem w swoich ogrodzie.

Uprawa żylistka

Żylistek nie jest krzewem, który jest odporny w pełni na mróz. Niestety może przemarzać. Jednak z drugiej strony posiada bardzo szybką zdolność do regeneracji. Warto pomimo to zapewnić mu osłonięte stanowisko od wiatru mroźnego czy też okryć go porządnie gałązkami świerkowymi. Jeśli jego pędy przemarzną, musimy dokonać cięcia i to aż do zdrowego miejsca.

Nie możemy zapomnieć o nawadnianiu żylistka podczas wzmożonej suszy. Wówczas drzewka mają naprawdę płytki korzeniowy system. Pielęgnacja polega tutaj przede wszystkim na odpowiedniej ilości wody. Uzupełni ona wszelkie braki wilgoci. Z uwagi na to, że drzewka suszę źle znoszą, to nie powinny podsadzane być innymi kwiatami. Chodzi o to, że mogą im odbierać wilgoć. Wówczas spowodowane może być nieco słabsze kwitnienie. Wykonać warto w takim przypadku ostre cięcie. Przełoży się ono na niskie krzewienie, ale zasłonimy podstawę krzewu.

Na jakie choroby cierpi żylistek?

Okazuje się, że żylistek to roślina, która jest wyjątkowo odporna na szkodniki oraz także na choroby. Żylistek może być czasem atakowany przez zwójki czy też mszyce. Naprawdę bardzo dobrą metodą na zwalczanie szkodników jest po prostu usunięcie ich liści. Chodzi o liście, które już zostały zaatakowane. W ten sposób skutecznie ograniczymy liczebność zwójek.

Jeśli chodzi o choroby żylistkami, którymi zostać może zaatakowany to na przykład mączniak, który pojawia się na liściach. Poznamy go po białym nalocie. Dobrze rozwija się przy wysokich temperaturach oraz także dużej wilgoci. Części porażone rośliny zamierają. Aby móc zapobiec rozprzestrzenianiu się tejże choroby, należy usunąć już wcześniej zainfekowane części danej rośliny. To nie koniec. W następnym kroku należy przeprowadzić chemiczny oprysk. Warto także zadbać wcześniej o konkretną pielęgnację, wybierając odporne oraz także zdrowe odmiany. Na pewno sobie poradzimy z tym krzewem, ponieważ jak widzimy na załączonym obrazku nie jest ona zbyt skomplikowana. Możemy śmiało się pokusić o ten krzew w swoim ogrodzie. Będzie piękny oraz także będziemy z niego dumni. Nie mamy co do tego żadnych wątpliwości, nawet najmniejszych. Poradzimy sobie na pewno z jego uprawą.