Lobelia jest rośliną kwitnącą. Bardzo często jest wykorzystywana do dekoracji sezonowej tarasów oraz balkonów. Drobne białe, różowe bądź też niebieskie kwiatki lobelii mają delikatny pokrój i są w stanie zachwycić każdego z nas.

Lobelia – co musimy o niej wiedzieć?

Lobelia jest także zwana stroiczką. Jest to roślina jednoroczna. Pochodzi dokładnie z Afryki Południowej. Jest jednym z kwiatów najpopularniejszych, które sadzimy w pojemnikach na balkonach czy też na naszych tarasach. Wysokość rośliny wynosi między dziesięć a dwadzieścia pięć centymetrów. Roślina ta ma gładkie, cienkie oraz rozgałęzione bardzo silnie pędy. Liście same w sobie są lancetowate, małe, lekko błyszczące oraz gładkie.

Lobelia obficie kwitnie od samego początku czerwca, aż do później jesieni. Kwiaty należą do drobnych i są osadzone na samych szczytach pędów. Zależnie od odmiany mają kolor różowy, biały, niebieski czy też fioletowy w bardzo różnych odcieniach.

Kiedy do skrzynek balkonowych sadzić lobelie?

Do balkonowych skrzynek lobelię należy sadzić w drugiej połowie maja. Podczas sezonu lobelię musimy podlewać systematyczne pilnując, aby podłoże w naszej balkonowej skrzynce nigdy nie przeschło. Lobelie podczas sezonu możemy przycinać. Szczególnie gdy już roślina się staje mało atrakcyjna. Wówczas roślina powtórzy kwitnienie.

Wiemy już, że roślinę na balkon wystawia się w drugiej połowie maja. Wówczas mija już niebezpieczeństwo przymrozków. Podsychające oraz przekwitające rośliny przycinać można w sierpniu. Do tego warto je kilkukrotnie podlać oraz także zasilić płynnymi nawozami do kwitnących roślin. W takiej sytuacji zakwitną w sposób powtórny.

Pamiętajmy, że lobelia wymaga stanowiska słonecznego. Podczas opadów długotrwałych roślina traci woje zdobnicze walory. Podłoże, w którym rośnie ta roślina nie powinno nigdy przesychać. Jednak rośliny także nie mogą „stać” w samej wodzie, dlatego też gdy ją sadzimy w doniczkach nie wolno w żadnym wypadku zapominać o specjalnym drenażu.

Od początku kwitnienia podlewać należy lobelię płynnym nawozem, najlepiej takim, który jest przeznaczony do kwitnących roślin. Przed posadzeniem roślin podłoże powinniśmy wymieszać z działającym wolno nawozem otoczkowanym.

Lobelię rozmnaża się poprzez nasiona, które są wysiewane w lutym czy też w marcu do inspektowych skrzynek, które muszą być umieszczone w ciepłym miejscu, najlepiej na parapecie naszego okna. Nasiona powinny wykiełkować po dwóch tygodniach. Gdy sadzonki mają po dokładnie dwa listku delikatnie się pikuje do większych pojemników. Rozsadę się wysadza na miejsce stałe już w maju.