Wierzba japońska, która jest także nazywana wierzbą całolistną pochodzi z Japonii. Jest to wierzba krzaczasta, która zasiedla najczęściej wilgotne łąki oraz brzegi rzek.

Jak wygląda wierzba japońska?

W naturze wierzba japońska jest bardzo dużym oraz rozłożystym krzewem. Dorasta bowiem do około dwóch do trzech metrów. Jest to krzew o cienkich, wiotkich oraz zielonkawych pędach oraz także smukłych, długich oraz lancetowatych liściach. Roślina ta jest dwupienna. Kwitnie wczesną wiosną. Tworzy ona drobne kwiaty, które są zebrane w kłosowate oraz niewielkie kwiatostany oraz kotki.

W uprawie dużo bardziej popularna jest odmiana japońskiej wierzby „Hakuro-nishiki”. Odmiana ta charakteryzuje się czerwonymi oraz brązowymi pędami oraz także bardzo ozdobnymi białymi i zielonymi liśćmi. Roślina prezentuje się najpiękniej wiosną, gdy jej liście młode przybierają zabarwienie biało-różowe.

Wierzba japońska może uprawiana być w krzaczastej postaci, ale dużo lepiej się prezentuje w piennej formie, ponieważ wtedy tworzy na samym szczycie pędu wzniesionego okazałą oraz rozłożystą gęstą oraz kulistą koronę.

Uprawa oraz wymaganie

Wierzba japońska nie jest jednak tylko piękną rośliną, ale także rośliną, która jest niezwykle łatwa w uprawie. Jeśli ma nam dobrze rosną oraz się przepięknie wybarwiać, to oczekiwać będzie od nas stanowiska słonecznego oraz także stanowiska wilgotnego, próchniczego i żyznego podłoża. Na pewno źle znosi suszę oraz zacienienie. Nie wymaga zimowego okrycia, ponieważ jest mrozoodporna dostatecznie.

Jeśli jednak wierzba japońska ma zachować swój ładny, zwarty oraz gęsty pokrój, to musi być często oraz także systematycznie cięta, nawet w sezonie kilka razy. Gdy wierzbę japońską pozostawimy bez cięcia, to bardzo szybko straci swoją ładną formę, a korona stanie się

Zastosowanie

Wierzba japońska jest przepiękną soliterową rośliną, która prezentuje się wspaniale na tle trawnika, ściany domu czy też ogrodzenia. Pasuje doskonale do japońskich ogrodów, ale także sprawdzi się w każdym innym ogrodzie, także w nowoczesnym oraz naturalistycznym. Prezentuje się bardzo pięknie w pobliżu wodnego oczka.

Drzewko również może tworzyć dosyć ciekawe kompozycje ogrodowe z innymi drzewami ozdobnymi oraz krzewami. Nadaje się również do uprawy w sposób pojemnikach na tarasach oraz balkonach. W krzaczastej formie może być wykorzystywana na niższe żywopłoty. Na pewno znajdziemy dla wierzby japońskiej w swoim ogrodzie odpowiednie miejsce. Co do tego nie mamy żadnych, nawet najmniejszych wątpliwości.