W sercu Kaszub powstaje nowoczesny biurowiec z drewna. Trzykondygnacyjny obiekt o powierzchni 1500 metrów kwadratowych z przeszkloną fasadą wznoszony jest w Wielu pod Kościerzyną. Wiosną przyszłego roku stanie się siedzibą firmy SYLVA, producenta drewna. Budowa prowadzona przez firmę ALLCON, według projektu biura architektonicznego APA Wojciechowski Architekci, to przykład zastosowania technologii CLT (Cross Laminated Timber) w Polsce, której potencjał w nowoczesnym budownictwie jest ogromny.

Drewno, niegdyś kojarzone głównie z małymi domami, dzięki technologii CLT staje się materiałem o wysokiej wytrzymałości, zdolnym do tworzenia nośnych konstrukcji biurowców, apartamentowców i budynków użyteczności publicznej. CLT jest nie tylko trwałe, ale także lekkie, co ułatwia transport i montaż oraz zmniejsza obciążenie fundamentów. Dzięki prefabrykacji proces budowy jest szybszy i bardziej efektywny kosztowo. Dodatkowo, drewno CLT charakteryzuje się dobrymi właściwościami izolacyjnymi i ekologicznymi, a także wysoką odpornością na ogień.

Na świecie technologia ta zyskuje coraz większą popularność, czego przykładem są wysokie budynki, takie jak 90-metrowy apartamentowiec Ascent w Milwaukee czy hotel-apartamentowiec Mjøstårnet w Norwegii. Jednak w Polsce nadal wymaga to zmian w przepisach, by budować tak wysokie obiekty z drewna.

Ekologiczne wyzwanie i przyszłość budownictwa

Budownictwo odpowiada za 40% globalnej emisji CO2, co stawia przed branżą konieczność szybkich zmian. CLT, jako w pełni odnawialny materiał budowlany, może odegrać kluczową rolę w ograniczeniu emisji. SYLVA, korzystając z lokalnego surowca pozyskiwanego w sposób zrównoważony, minimalizuje ślad węglowy związany z transportem, a każdy wyprodukowany element drewniany magazynuje CO2.

Zależy nam, by nowy biurowiec był naszą wizytówką, a zarazem obiektem wzorcowym dla całej branży. Na miejscu będziemy mogli zaprezentować wszystkim zainteresowanym, partnerom i klientom, właściwości technologii CLT i udowodnić jej możliwości pod kątem wszelkich inwestycji budowlanych – mówi Szymon Karwowski dyrektor handlowy z SYLVY. – Drewno jest wyjątkowym materiałem, pracujemy z nim na co dzień już od lat i bardzo go szanujemy. Wspólnie z naszymi francuskimi partnerami dbamy o optymalne wykorzystanie każdego kawałka drewna. Oferując polski produkt, jednocześnie sadzimy nowy las i wspomagamy prawidłową gospodarkę leśną – dodaje.

Innowacyjny projekt na Kaszubach

Biurowiec SYLVA w Wielu to pierwszy w Polsce budynek tej skali w technologii CLT. Firma SYLVA, działająca na rynku od 30 lat, w naturalny sposób wybrała drewno jako główny materiał konstrukcyjny swojej nowej siedziby. W budynku znajdą się elementy wyprodukowane przez samą firmę, w tym CLT HEXAPLI. Dzięki przeszklonej fasadzie, drewniana konstrukcja wnętrza będzie widoczna z zewnątrz, co podkreśli ekologiczny i estetyczny charakter inwestycji.

Ten nowatorski obiekt należy wykonać z wielką starannością. Budownictwo drewniane, w tej technologii, ma swoją specyfikę: inną tolerancję, estetykę, a to wymaga szczególnej precyzji. Cała konstrukcja będzie widoczna, więc żadnego, nawet najmniejszego błędu nie da się ukryć czy zniwelować – wyjaśnia Piotr Hanyż, członek zarządu spółki generalnego wykonawstwa ALLCON. – Pożądane efekty będzie można uzyskać tylko dzięki dużemu reżimowi wykonawczemu oraz wykorzystaniu technologii BIM opartej na cyfrowym modelowaniu informacji o budynku – dodaje.

Projekt biurowca, autorstwa APA Wojciechowski Architekci, to dowód na to, że architektura drewniana ma przed sobą przyszłość. Technologia CLT, oprócz ekologicznych zalet, pozwala na tworzenie estetycznych, nowoczesnych przestrzeni, które są przyjazne zarówno dla użytkowników, jak i środowiska.

Fot. i oprac. na podst.: mat. prasowe Allcon.