Pompy ciepła to coraz chętniej stosowane urządzenia grzewcze. Na ich popularność z pewnością wpłynęły galopujące ceny węgla i gazu. Nie bez znaczenia jest też kwestia ekologii. Unia Europejska stawia na programy redukcji emisji gazów cieplarnianych. Planowane są liczne zakazy w kwestiach grzewczych. Unia zapowiada na przykład rezygnację z używania kotłów gazowych. Są one obecnie popularnym źródłem ogrzewania w Polsce. Takie prognozy skłaniają wiele osób do inwestowania w odnawialne źródła energii już teraz. Przed zakupem pompy ciepła warto przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw”. Pozwoli to podjąć przemyślaną decyzję o zakupie.

Zalety pomp ciepła

Popularność pomp ciepła nie maleje. Wręcz przeciwnie, urządzenia te cieszą się doskonałą opinią. Sklepy odnotowują naprawdę wysokie zainteresowanie pompami ciepła. Jakie są ich największe zalety, stale podkreślane przez zwolenników?

  • energooszczędne w porównaniu z innymi technologiami grzewczymi,
  • bezpieczne dla środowiska – nie emitują zanieczyszczeń,
  • łatwe w obsłudze,
  • niezwykle ciche podczas pracy,
  • pasują do większości pomieszczeń, gdyż zajmują mało miejsca,
  • nie wymagają budowy kotłowni, składu na opał lub paliwa,
  • nie ma potrzeby zakupu działki uzbrojonej, aby je zamontować,
  • nie wymagają budowy komina,
  • nie jest potrzebne przyłącze gazu.

Koszty – czy naprawdę warto?

Jak widać, zalet pomp ciepła jest naprawdę wiele. Warto zaś przyjrzeć się bliżej temu, czy pompa ciepła jest faktycznie taka ekonomiczna. Aby móc to ocenić, należy przenalizować koszty inwestycji. Takie jak rocznego zużycia energii, a także niezbędnej konserwacji urządzenia. Zakup pompy ciepła w sklepie internetowym to dość kosztowna inwestycja, którą musimy ponieść na początku. Czy warto? Analizy pokazują jednoznacznie, że pompy ciepła generują naprawdę niskie koszty eksploatacji w porównaniu do innych metod ogrzewania. Z pewnością przemawia to na ich korzyść. Przykładowo, inwestycja poniesiona na pompy ciepła Panasonic, zwraca się w okresie od 5 do 9 lat. Warto podkreślić, że taka instalacja znacznie podnosi wartość budynku. Ułatwia także jego ewentualną sprzedaż.

Prognozy na przyszłość

Najbliższa przyszłość pokazuje, że trend związany z popularnością pomp ciepła utrzyma się na rynku. Przemawiać będzie za tym przede wszystkim ekonomia i niezależność od niestabilnego rynku węgla oraz gazu. Jeśli dołożymy do tego nakazy Unii Europejskiej, ogrzewanie za pomocą pomp ciepła ma szansę podbić rynek grzewczy. To pozytywna tendencja, która pozwoli nam ogrzewać budynki taniej, bezpieczniej i bardziej ekologicznie. Na podkreślenie zasługuje też bardzo łatwa obsługa i niezależność energetyczna. Warto rozważyć zakup tego urządzenia już dziś, gdyż jego ceny z miesiąca na miesiąc rosną. Pompy ciepła w sklepach internetowych cieszą się rekordowym zainteresowaniem. Na realizację zamówienia trzeba czekać dobrych kilka miesięcy. Wielu zadowolonych użytkowników twierdzi, że warto. Łatwo zobaczyć różnicę między innymi sposobami ogrzewania. Zdecydowanie na korzyść pomp ciepła.