Za czasów PRL-u panele winylowe stosowano wyłącznie we wnętrzach użytkowych jak sklepy czy szpitale. Dziś wchodzą do mieszkań, stając się ciekawa alternatywą dla droższego drewna oraz nieco opatrzonego gresu. Czy panele winylowe warto zastosować we wnętrzu? Sprawdź opinie na ich temat.

Panele winylowe — charakterystyka

Panele winylowe zbudowane są z polichlorku winylu, czyli PCV. Są to wyroby wielowarstwowe, których całkowita grubość wynosi 2,5-7 mm. Powierzchni dobrych paneli winylowych chroniona jest twardą, przezroczystą powłoką z poliuretanu, która odporna jest na zaplamienia i ułatwia czyszczenie podłogi. Pod nią znajduje się warstwa użytkowa (również przezroczysta), która pokrywa warstwę dekoracyjną z nadrukowanym wzorem drewna lub kamienia. Wzór często odzwierciedla oryginał, ponieważ jest zeskanowany z elementów występujących w naturze. Kolejnymi warstwami, licząc od góry, są zasadnicza warstwa nośna oraz spodnia warstwa wzmacniająca. Niektóre panele winylowe mają jeszcze dodaną warstwę izolacyjnego korka, który wpływa korzystnie na akustykę posadzki.

Dlaczego warto postawić na panele winylowe? | Porady remontowe
Panele winylowe

Wybierając panele winylowe do mieszkania, warto zapoznać się z ich cechami. Wszystkie potrzebne informacje powinny znajdować się na opakowaniu. Są to:

  • ścieralność, którą określa się pięcioma klasami AC. Im wyższa klasa, tym panele są mniej ścieralne. Klasa AC5 oznacza, że panele winylowe są bardzo odporne na ścieranie;
  • użyteczność, która oznaczana jest kombinacją dwóch cyfr. Pierwsza cyfra wskazuje, do jakiego typu pomieszczeń panele są przeznaczone: 2 – panele winylowe przeznaczone do mieszkań, 3 – panele winylowe do pomieszczeń użyteczności publicznej. Druga cyfra wskazuje, jakie natężenie ruchu wytrzymają panele: 1 – pomieszczenia o słabym natężeniu ruchu, 2 – o średnim, a 3 – o dużym. Przykładowo: do korytarza w domu możemy wybrać panele, które będą miały oznaczenie 22, natomiast do sypialni wystarczą takie z oznaczeniem 21;
  • antypoślizgowość, którą oznacza się literą R w skali 9-13. Im większa cyfra, tym panele są mniej śliskie. Panele winylowe z oznakowaniem większym niż R10 uznaje się za antypoślizgowe.;
  • palność — najbezpieczniejsze w użytkowaniu są panele oznaczone symbolem Bfl-s1.
  • odporność na światło.

Panele winylowe — opinie 2019

Panele winylowe występują również pod nazwą panele LTV. Pod tym skrótem kryje się nazwa Luxury Vinyl Tiles, czyli luksusowe płytki winylowe. Dlaczego luksusowe? Ponieważ pięknie się prezentują i mają wiele zalet.

W opinii architektów wnętrz, panele winylowe świetnie wpisują się w specyfikę wnętrz nowo budowanych domów. Można je bez obaw układać w kuchniach, gdyż są odporne na wodę i zaplamienia. Ponadto są dobrym przewodnikiem ciepła i lepiej niż drewno sprawdzają się na ogrzewaniu podłogowym. Powierzchnia paneli LTV jest przyjemna w dotyku, często fakturowana, więc doskonale sprawdzą się na podłodze zamiast zimnego i twardego gresu. Ponieważ nie są odporne na ogień, nie można nimi wykańczać powierzchni wokół kominków.