W nowoczesnej łazience stawia się na rozwiązania, które zapewniają przestronność. Bez wątpienia należy do nich prysznic typu walk-in. Czy można zdecydować się na takie rozwiązanie, czyli prysznic bez brodzika w bloku? Czy możliwe będzie wykonanie odpływu liniowego?

Czy możliwe jest zastosowanie prysznica bez brodzika w bloku? 

Okazuje się, że można zastosować takie rozwiązanie. Istotne znaczenie ma tutaj nie tylko zachowanie odpowiedniego spadku, który powinien wynosić 2,5%, ale również ważne jest jaką grubość ma strop. Często można usłyszeć, że minimalna to 10 cm, a optymalna 15 cm. Aby w niższej podłodze zmieścić elementy odpływu liniowego trzeba dobrać mniejszy syfon czy niższą rynienkę. Jednocześnie należy sprawdzić, czy jego wydajność będzie na odpowiednim poziomie. Nowoczesną alternatywą dla takiego rozwiązania może być płaski brodzik. Jednak gdy nie ma przeszkód konstrukcyjnych możliwe jest zastosowanie odpływu liniowego w ścianie. W ten sposób utrzymanie odpływu w czystości jest łatwiejsze, zwłaszcza, gdy wybierze się model z izolacją przeciwwilgociową i zdejmowanym rusztem. O wyborze rodzaju odpływu do kabiny typu walki-in decyduje inwestor, ale jeżeli nie ma się pojęcia jakie rozwiązanie sprawdzi się w danym przypadku, to lepiej zapytać fachowca. Odpływy liniowe to dobre rozwiązanie także wtedy, gdy remontuje się stare mieszkanie w bloku. Przy wykonaniu odpływu konieczne będzie skucie posadzki i trzeba liczyć się z większym kosztem. Przy niższym stropie można jednak znaleźć odpowiednie rozwiązanie i niski zestaw odpływu liniowego, który składa się ze specjalnej rynienki oraz maskownicy, syfonu oraz nóżek ułatwiających montaż rynienki odprowadzającej wodę. 

Czy prysznic bez brodzika w bloku to dobry wybór?

Jeśli można wykonać taką instalację w mieszkaniu w bloku, to jest to świetne rozwiązanie. Dzięki niemu można zachować więcej przestrzeni użytkowej w małej łazience, a jednocześnie zwiększyć jej walory estetyczne, co ma znaczenie w przypadku sprzedaży czy wynajmu mieszkania. Przy wyborze odpływu liniowego trzeba zwrócić uwagę na głębokość montażu, ale i szerokość odpływu. W przypadku maskownicy można wybrać też odpowiedni design pasujący do danej łazienki. Można też odpływ ukryć pod glazurą i takie rozwiązanie także dobrze się sprawdza i estetycznie się prezentuje.