Słyszy się, że jeśli ściśniemy wełnę mineralną zbyt mocno, nasza izolacja straci na wartości. Dlaczego?
Wełna mineralna – dobry wybór?
Wełna mineralna to najczęściej wybierany materiał budowlany do izolacji naszych domów. Cieszy się popularnością nie bez powodu – ma wiele zalet, które sprawiają, że to doskonały wybór, by poprawić efektywność energetyczną naszego budynku.
Wełna mineralna charakteryzuje się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, co sprawia, że skutecznie izoluje nasze ściany. Dzięki niej możemy znacząco zmniejszyć straty ciepła w budynku, a my odczujemy zmianę w rachunkach za ogrzewanie.
Wełna jest także odporna na ogień, może działać jako bariera ogniowa, opóźniając rozprzestrzenianie się płomieni i dumy. Doskonale także tłumi hałasy – to wełnę najczęściej używamy w naszych ścianach działowych, by ograniczyć przenoszenie się dźwięków między pokojami.
Odporna jest także na wilgoć i pleśń, dzięki swoim właściwością paroprzepuszczalnym. Wełna powstaje z naturalnych surowców takich jak piasek, skały bazaltowe czy szkło recyklingowe, dzięki czemu jest to materiał przyjazny dla środowiska.
Montaż wełny mineralnej w teorii jest dosyć prosty, jednak w praktyce okazuje się, że możemy popełnić wiele błędów, które mogą sprawić, że pieniądze na ten materiał izolacyjny będą wyrzucone w błoto.
Dociskać, ściskać, upychać?
Jednym z błędów przy układaniu wełny mineralnej na naszych ścianach czy poddaszu jest zbytnie jej ściskanie. Chcąc dołożyć kilka centymetrów więcej wełny mineralnej, zdarza się, że próbujemy ją “upychać”. Niestety, tracimy w ten sposób jej właściwości izolacyjne. Wełna mineralna działa jako izolator dzięki powietrzu, które jest uwięzione między jej włóknami. Zbytnie dociśnięcie spowoduje wzrost jej gęstości, co prowadzi do obniżenia jej właściwości izolacyjnych.
Ściśnięcie wełny mineralnej może także zmniejszyć przepływ powietrza, co może prowadzić do problemów z wentylacją, a to z kolei – do rozwoju pleśni czy grzybów
Układanie wełny mineralnej zleć fachowcom
Mimo, że wełna mineralna nie jest tanim materiałem, często właściciele domów porywają się z motyką na słońce i próbując zaoszczędzić na usłudze, układając ją sami. Warto jednak skorzystać z doświadczenia generalnych wykonawców, którzy zrobią to za nas. Energetyczny Projekt, który prócz działań w branży budowlanej (budowy domów od podstaw) ma za sobą lata w szeroko rozumianej branży termomodernizacyjnej.
By uniknąć powstawania mostków termicznych, zbytniego dociśnięcia wełny mineralnej czy nieprzyjemności zdrowotnych związanych z układaniem tego materiału, zostawmy tę pracę fachowcom – Energetyczny Projekt z pewnością zrobi to najlepiej.