Polska przygotowuje się do wprowadzenia w 2025 roku systemu kaucji za opakowania zwrotne po napojach. Oznacza to, że automaty do zwrotu butelek i puszek staną się powszechne w części sklepów w naszym kraju. Butelkomaty, które zostały już wprowadzone w ponad 30 krajach, okazały się prawdziwym przełomem w działaniach mających na celu ochronę środowiska dzięki recyklingowi. Konsumenci zachęcani korzyściami finansowymi chętniej zbierają i oddają puste opakowania do butelkomatów. Wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce ma na celu zwiększenie efektywności gospodarowania odpadami.
Jak butelkomaty usprawnią działanie systemu kaucyjnego?
System kaucji zwrotnej będzie wykorzystywać automaty do zwrotu opakowań (RVM). W recyklomatach dostarczanych przez firmy takie jak np. TOMRA konsumenci będą umieszczać puste pojemniki po napojach przeznaczone do recyklingu. Butelkomaty, bo o nich mowa, staną się głównym elementem punktów zwrotu i będą umiejscowione w wybranych sklepach detalicznych. Dzięki automatyzacji procesu zwrotu wybranych opakowań szklanych, plastikowych i aluminiowych proces pozbywania się dotąd kłopotliwych opakowań zostanie usprawniony. Pomoże też zwiększyć wydajność, bezpieczeństwo i komfort użytkowania dla wszystkich uczestników systemu.
Dlaczego system kaucyjny jest w Polsce potrzebny?
Tradycyjny model gospodarki obecny w krajach rozwiniętych jest w dużym stopniu oparty na konsumpcji. Generuje to ogromną ilość śmieci i dlatego jest zagrożeniem dla środowiska. Na środowisko szczególnie negatywnie wpływa plastik, który jest materiałem trwałym, a niestety jest używany powszechnie, nawet do produkcji przedmiotów jednorazowego użytku.
Jednym z poważnych globalnych problemów jest to, że znaczna część plastikowych odpadów trafia do wód, przez co zagrażają one życiu w oceanach, a tym samym zdrowiu ludzi. Eksperci są zgodni co do tego, że bez drastycznej zmiany naszych nawyków związanych z gospodarowaniem odpadami, do 2050 roku masa plastikowych śmieci w oceanach może przewyższyć masę żyjących tam ryb.
Według danych zebranych w 2017 roku przez Fundację Ellen MacArthur, każdego roku produkowane jest 78 milionów ton plastikowych opakowań, z czego aż 32% kończy swój obieg w lokalnym środowisku i oceanach. Z raportu wynika też, że tylko 2% z tego jest wykorzystywane w recyklingu w zamkniętej pętli — co oznacza przetwarzanie butelki na butelkę, puszki na puszkę itp. Dane te podkreślają pilną potrzebę zmiany podejścia do wykorzystania plastiku.
Butelkomaty jako wsparcie dla przedsiębiorców
Butelkomaty mogą pomóc przedsiębiorcom, takim jak właściciele sklepów, tworzyć pozytywne skojarzenia z recyklingiem, a to sprzyja lojalności klientów i ich powrotom do sklepów. Recyklomaty to szybkie i proste rozwiązanie dostosowane do indywidualnych potrzeb sklepu. Dzięki najnowszej technologii zapewniają wygodę i bezpieczeństwo. Łatwość obsługi i „nagroda” za przyniesienie opakowań zwrotnych do punktu składowania angażują klientów, poprawiając ich doświadczenia zakupowe i wspierając wzrost sprzedaży.
Aby zmniejszyć ilość plastikowych odpadów, system kaucyjny powinien być sprawny i łatwy w realizacji. Recykling jest najskuteczniejszy, gdy korzyści odczuwają wszyscy: konsumenci, przedsiębiorstwa i środowisko.