130-metrowy lokal usługowy przy ul. Św. Barbary w Warszawie został zaprojektowany przez Aleksandrę Orzechowską z ETERNE STUDIO dla inwestorki rozwijającej koncept wynajmu gabinetów dla branży beauty i medycznej. Projekt powstawał równolegle z poszukiwaniem odpowiedniej przestrzeni – od pierwszych analiz rzutów aż po realizację. Efektem jest wnętrze podporządkowane funkcji, a jednocześnie spójne wizualnie i świadomie powściągliwe. Neutralna estetyka stała się tu narzędziem, które pozwala dopasować przestrzeń do różnych użytkowników i scenariuszy pracy.

Funkcja wpisana w układ

Na powierzchni 130 m² zaplanowano sześć gabinetów, strefę recepcyjną z poczekalnią, zaplecze socjalne oraz toaletę dla gości. Układ przestrzeni został podporządkowany logice codziennego użytkowania – zarówno z perspektywy specjalistów, jak i klientów.

Strefa wejścia wprowadza miękką, organiczną formą ławki zintegrowanej ze stolikami, zestawionej z niewielką, ale funkcjonalną recepcją. Dalej przestrzeń prowadzi korytarz, w którym ukryto dodatkowe funkcje – zabudowy na okrycia wierzchnie, wnękę z zapleczem kawowym oraz systemy przechowywania. Zastosowanie chowanych frontów pozwala utrzymać wizualny porządek, jednocześnie zapewniając łatwy dostęp do wyposażenia.

W głębi znajdują się gabinety – wyposażone w ergonomiczne stanowiska pracy, blaty z podwieszanymi umywalkami oraz profesjonalne łóżka i fotele zabiegowe. Jedna z przestrzeni została zaprojektowana z możliwością łączenia dzięki mobilnej ścianie, co pozwala organizować szkolenia i spotkania dla większej grupy.

Beż i światło jako tło dla pracy

Wnętrze opiera się na ograniczonej palecie barw i materiałów. Dominują odcienie beżu oraz jasne powierzchnie, które odbijają światło i optycznie powiększają przestrzeń. Ściany i sufity pokryto farbą dekoracyjną z subtelnym efektem przetarć, dzięki czemu jednolita kolorystyka zyskuje głębię i zmienność w zależności od oświetlenia.

Światło odgrywa tu szczególną rolę – nie tylko buduje atmosferę, ale przede wszystkim wspiera funkcję. System oświetlenia został zaprojektowany tak, aby umożliwiać regulację natężenia i barwy w zależności od rodzaju wykonywanych zabiegów. Ukryte źródła światła, prowadzone w łukach i obłościach, podkreślają miękką geometrię wnętrza i jednocześnie maskują instalacje techniczne.

Przeczytaj też:  Dwupoziomowe mieszkanie po gruntownym remoncie projektu To Be Design

Detal podporządkowany całości

Zabudowy stolarskie zostały zaprojektowane w sposób możliwie dyskretny – nie dominują przestrzeni, lecz wpisują się w jej rytm. Jednolita, jasna posadzka wzmacnia wrażenie spójności i porządku, tak istotne w przestrzeniach usługowych. Akcenty pojawiają się oszczędnie: w czarnych detalach klamek i uchwytów, organicznych kształtach luster czy antracytowej armaturze. W toalecie dla gości uwagę przyciąga umywalka zintegrowana z blatem, zaprojektowana indywidualnie i wykonana z jasnego konglomeratu.

Całość została podporządkowana idei stworzenia wnętrza, które nie narzuca się estetycznie, lecz pozostaje elastyczne – gotowe przyjąć różne specjalizacje i style pracy.

Projekt: Aleksandra Orzechowska ETERNE STUDIO
Zdjęcia: Marta Behling Pion Poziom