W sercu Górnego Mokotowa, w eleganckim apartamentowcu, który od kilkunastu lat współtworzy miejski krajobraz, powstało wyjątkowe wnętrze. 54-metrowe mieszkanie po gruntownej metamorfozie to projekt duetu Magdaleny Jeziorowskiej i Magdaleny Dusińskiej – architektek, które wierzą, że projektowanie dobrego wnętrza to przede wszystkim projektowanie… dobrego samopoczucia.

Rewolucja w duchu spokoju

Choć budynek wciąż zachowuje swój luksusowy charakter, samo mieszkanie wymagało solidnego podniesienia standardu. – Rewolucja! – tak krótko i trafnie opisuje zakres zmian Magdalena Jeziorowska. Projektantki przesunęły ściany, wymieniły instalacje, podłogi i parkiet, otwierając przestrzeń dzienną, a przede wszystkim kuchnię, która dotąd była odizolowana za ścianą i długim korytarzem. – Cóż to za tajemnice, żeby je tak ukrywać?! – żartuje projektantka. Dzięki nowej koncepcji udało się zdefiniować przestrzeń życia na nowo – funkcjonalnie, bez chaosu, z pełnym poszanowaniem dla wyraźnego podziału stref.

Lodówka? Znajduje się „na środku” – ukryta w wielofunkcyjnym słupku, który od strony wejścia oferuje schowki i półki, a od strony jadalni – pełni rolę tła dla stołu. Nic nie jest tu przypadkowe. Wszystko ma swoje miejsce i tworzy estetyczną całość. – To, że czegoś nie widać, nie znaczy, że tego tam nie ma – podkreślają projektantki.

Kolory z płaszcza i szalika

Paleta barw? Powstała spontanicznie. – Na pierwsze spotkanie przyszłam w biało-beżowym płaszczu i szaliku taupe. Inwestorka spojrzała na mnie i poprosiła, żebyśmy się tego trzymały! – śmieje się Magdalena Dusińska. Efekt? Spójna, wyciszona kolorystyka inspirowana naturalnymi tonami i teksturami, która koi zmysły.

Parkiet w odcieniu subtelnie bielonego dębu to FertigDeska Maxi Dąb Color Alabastro od Jawor-Parkiet. Dzięki szczotkowaniu i zastosowaniu nowoczesnej, matowej powłoki hybrydowej, podłoga zachwyca naturalnym wyglądem i odpornością. – Ttu nie ma dwóch identycznych desek. Eteryczne różnice w tonacji jeszcze lepiej podbijają wrażenie naturalności – mówi Dusińska. A stąpanie boso po tej powierzchni to czysta przyjemność.

Przeczytaj też:  Cisza formy – minimalistyczne mieszkanie w Łodzi

Miękkie struktury, subtelne detale

We wnętrzu królują przyjemne w dotyku materiały – znak rozpoznawczy projektantek. Miękkie tkaniny, narzuty o zróżnicowanych splotach, wypukły dywan, matowy kamień, aksamitne poduszki – wszystko dobrane tak, by pobudzać zmysł dotyku i sprzyjać odpoczynkowi.

Świetnym przykładem subtelnej dbałości o detal są zasłony przygotowane przez Marcin Dekor. System TOP-LINE z ukrytą szyną MS1 i ledowym podświetleniem pozwala osiągnąć elegancki efekt, a taśmy typu flex z podwójną fałdą dodają całości miękkości i hotelowego szyku. W sypialni zastosowano dodatkową podszewkę dimout, pozwalającą na pełne zaciemnienie wnętrza podczas snu.

Światło, które tworzy atmosferę

Mieszkanie jest prawdziwym teatrem światła. Duże okna wychodzące na południe, obecność drzew i wielka lustro-przestrzeń przy wejściu oraz przy telewizorze tworzą zmienne, nastrojowe scenografie o każdej porze dnia. Centralnym punktem strefy jadalni jest kultowa lampa marki Flos, a dopełnieniem całości – precyzyjnie rozmieszczone reflektory, dyskretne światło ukryte w karniszach czy delikatne podświetlenie wezgłowia łóżka.

Projekt światła, zwłaszcza w łazience i zwłaszcza dla kobiety, to kwestia życia i śmierci – mówi z uśmiechem Magdalena Dusińska. To pół żartem, pół serio – bo światło naprawdę ma tu kluczowe znaczenie dla komfortu i atmosfery.

Apartament jak dom

Magdalena Jeziorowska i Magdalena Dusińska zgodnie twierdzą, że projekt apartamentu to dopiero początek – celem jest stworzenie prawdziwego domu. – Dom to przestrzeń wolności, spokoju, bezpieczeństwa. Tu nie chodzi o trendy czy efekt wow. Chodzi o to, żeby po prostu dobrze się czuć – podsumowują.

W efekcie powstało wnętrze, które uspokaja, otula i nie męczy. Jest eleganckie, ale nie onieśmielające. Nowoczesne, ale bez przesadnej technokratyczności. Subtelne, ale pełne charakteru. Po prostu: Mokotów w swojej najlepszej, najbardziej wewnętrznej odsłonie.

Projekt wnętrza i stylizacja: VIA NOVA | interior design Magdalena Jeziorowska oraz SUPERNOVA Magdalena Dusińska.

Przeczytaj też:  Ponadczasowa elegancja z charakterem – mieszkanie we wrocławskiej kamienicy

Zdjęcia: follow the flow.