„Ciocho Cukrowni” to już druga inwestycja realizowana przez pracownię bro.Kat dla Eweliny i Mateusza z Tortowego Ciocha, którzy specjalizują się w wypieku tortów, ciast, ciastek i makaroników. Po wcześniejszej aranżacji samej pracowni cukierniczej, inwestorzy postanowili stworzyć przestrzeń, która odda charakter ich firmy – pełną ciepła, przytulności i słodyczy. Celem projektu było stworzenie wnętrza, które nawiązywałoby do identyfikacji wizualnej marki, wykorzystując głównie różowy, błękitny i biały kolor, a także elementy związane z wypiekami i słodkościami.

Funkcjonalność i układ przestrzeni

Lokal „Ciocho Cukrowni” znajduje się na parterze odrestaurowanej kamienicy w Katowicach, której podstawowym budulcem jest cegła, co stało się naturalnym punktem wyjścia do projektu. Rzut lokalu charakteryzuje się nieregularnym, podłużnym kształtem, dlatego przestrzeń została podzielona na dwie części: frontową, z salą konsumpcyjną i barem, oraz techniczną, z kuchniami i zapleczem cukierniczym. Część frontowa, dzięki dużym oknom, jest w pełni dostępna dla klientów, zapewniając przestronną i funkcjonalną strefę dla gości, natomiast zaplecze cukierni umieszczono w tylnej części, zapewniając wygodny dostęp do niezbędnych urządzeń.

Pomysł na wnętrze – inspiracje wypiekami

Koncepcja wnętrza „Ciocho Cukrowni” opiera się na detalach, które nawiązują do słodkich produktów Eweliny. Jednym z głównych elementów dekoracyjnych jest lamperia, która inspirowana jest warstwami tortu – kremami i ciastami. Wykonana z pionowych płytek w kolorach identyfikacji wizualnej otacza salę konsumpcyjną i bar. Nad lamperią pozostawiono oryginalną cegłę, co dodaje surowości wnętrzu. Bar, zbudowany z surowych pustaków pomalowanych na biało, przypomina strukturę zbitą z kostek cukru. Kolejnym nietypowym rozwiązaniem jest zaprojektowanie oparć ławy na wzór nadgryzionych ciastek, zwanych przez inwestorkę „ciostkami”.

Jednym z najbardziej zaskakujących elementów jest obecność karuzeli w lokalu, która wprowadza do wnętrza element zabawy i nostalgii za dzieciństwem. Zaprojektowana w kolorach błękitu i różu, spójnych z resztą aranżacji, pełni funkcję huśtawki, której siedzenia nawiązują do kształtu makaroników. Karuzela została umieszczona blisko witryny, by przyciągać uwagę przechodniów i zachęcać ich do wejścia do środka.

Przeczytaj też:  Gotowe do wynajmu. Biuro zaprojektowane przez Boris Kudlicka with Partners

Oświetlenie i detale wnętrza

Ważnym elementem wnętrza jest również oświetlenie, które odgrywa kluczową rolę w budowaniu atmosfery. Cały sufit pomalowano na błękitny kolor, a na tle tego nieba zawieszono lampki przypominające zwisające diamenciki, które tworzą wspaniałą kompozycję świetlną, dodającą przestrzeni uroku. W łazience, zamiast standardowego lustra, umieszczono fragmenty luster na trzech ścianach, tworząc unikalną strukturę. Nad wszystkim znajduje się podświetlany napis „Z miłości do cukru” – hasło Eweliny, które stało się jej znakiem rozpoznawczym.

Projekt „Ciocho Cukrownia” to przykład, jak pomysłowość i funkcjonalność mogą spotkać się w słodkiej przestrzeni pełnej kolorów, detali i sentymentalnych akcentów. Przestrzeń łączy ciepło i przytulność z unikalnym designem, który przyciąga uwagę zarówno przechodniów, jak i gości. Dzięki wyjątkowym detalom, takim jak tortowa lamperia, karuzela i oryginalne oświetlenie, lokal nabrał charakteru, który jest w pełni spójny z ofertą Eweliny i Mateusza. „Ciocho Cukrownia” to miejsce, które łączy sztukę cukierniczą z designem, tworząc przestrzeń idealną do relaksu i smakowania słodkich wypieków.

Projekt: Pracownia bro.Kat

Zdjęcia ONI Studio