Sprytne i efektywne urządzenie zwane gruntowym wymiennikiem ciepła (GWC) wykorzystuje naturalną energię geotermalną, zgromadzoną w gruncie i wzmacnia system rekuperacji. W ten sposób możemy poprawić działanie systemu wentylacyjnego w domu lub firmie. Inwestując w wymiennik poprawimy swój komfort cieplny. Stosując go w połączeniu z pompa ciepła, zwiększamy jej wydajność. 

1. Gruntowy wymiennik ciepła – co to takiego?

2. Rodzaje GWC

3. Dodatkowe wyposażenie gruntowego wymiennika ciepła

Gruntowy wymiennik ciepła – co to takiego?

Jest to urządzenie wspomagające system wentylacyjny domu, lub zakładu przemysłowego. Wykorzystuje on całkowicie odnawialną i bezpłatną energię zgromadzoną w gruncie. Jego działanie polega na tym, że pobiera ono energię geotermalna, a następnie, w zależności od pory roku, przekazuje schłodzone lub podgrzane powietrze do systemu wentylacyjnego. W zależności od zastosowanych materiałów, przepływ powietrza może być szybszy lub wolniejszy. Jednak zanim powietrze nagrzeje się, lub schłodzi, trafia do rekupetarora. Jest to urządzenie wentylacyjne, które pozwala na odzysk ciepła. Użycie systemu rekuperacji umożliwia też wymianę zanieczyszczonego powietrza na świeże. Jest szczególnie polecane alergikom, ponieważ oczyszcza powietrze z wszelkich pyłków i kurzu. GWC,  czyli gruntowy wymiennik ciepła, wspomaga ten system w oparciu o odnawialne źródła energii. Najlepiej wybierać urządzenia od sprawdzonych producentów i z pewnych źródeł. Takie właśnie wymienniki oferuje sklep wentylacyjny Solvent. W jego asortymencie znajdziemy nie tylko wymienniki GWC, ale także wszystkie akcesoria do ich montażu.  

Rodzaje GWC

Wymiennik gruntowy, zgodnie z jego nazwą, jest montowany pod powierzchnia ziemi. Jest bardzo korzystne rozwiązanie w polskich warunkach klimatycznych, ponieważ nawet przy bardzo niskiej temperaturze powietrza, pod ziemią jest ona wyższa. Daje to gwarancję niezawodności działania GWC. Na rynku dostępne są gruntowe wymienniki ciepła przeponowe i bezprzeponowe. Różnią się przede wszystkim budową, a najczęściej używanym urządzeniem przeponowym jest rurowy wymiennik ciepła. Grunt oddzielony przeponą styka się z rurami wentylacyjnymi i przepływającym powietrzem, które się w nich znajduje. Natomiast w gruntowym wymienniku ciepła bezprzeponowym, wymiana ciepła zachodzi szybciej i prościej ponieważ maja bezpośredni kontakt z glebą. Często stosowanym typem urządzenia GWC, jest wymiennik żwirowy. Aby go zamontować potrzebne jest złoże żwirowe, lub miejsce wypełnione kruszywem o dużej granulacji. Na jakiej zasadzie działa? Otóż przepływające powietrze styka się ze żwirem i jest odprowadzane do systemu wentylacyjnego. Czasem jednak powstają problemy, gdy żwir stawia powietrzu zbyt duży opór. W takim przypadku, należy dokupić dodatkowy wentylator, który zminimalizuje opór. Istnieją także gruntowe wymienniki ciepła bezprzeponowe w formie płyt z tworzywa sztucznego. Układa je się pod ziemią, na specjalnie przygotowanym podłożu. Ten typ GWC jest skuteczniejszy niż żwirowy, ponieważ nie wytwarza się żaden opór, a dodatkowo, zbierająca się na płytach woda, odpływa do gleby. 

Dodatkowe wyposażenie gruntowego wymiennika ciepła

Pamiętajmy, ze GWC nie zastąpi ogrzewania w zimie, ani klimatyzatora latem. Jest urządzeniem wspomagającym system wentylacyjny i czyni go bardziej efektywnym. Zmniejsza też koszty ogrzewania i chłodzenia domu. W sklepie wentylacyjnym Solvent, znajdziemy też wszelkiego rodzaju rury wspomagające prace wymienników. W przypadku urządzenia przeponowego, musi ich być kilka i różnej grubości. Potem łączy się je w jedną całość. W asortymencie sklepu znajdują się również inne akcesoria, takie jak przepustnice wentylacyjne i siłowniki służące do regulacji ich pracy.