Z jednej strony lubimy gdy nasze chryzantemy doniczkowe rozkwitają, ale z drugiej strony musimy mieć na uwadze, że kończy się sezon. Już niedługo jesień, a później znienawidzona przez ogrodników zima. Nie zadręczajmy się tym. Dowiedzmy się jak pielęgnować te piękne kwiaty?

Chryzantemy na balkonie? Dlaczego nie?

Gdy szukamy w sieci informacji o chryzantemach doniczkowych, możemy się także natknąć na nazwę złocień. Roślina ta może się pochwalić pięknymi kwiatowymi koszyczkami. Są one złożone z rurkowatych kwiatów, jak i także  z kwiatów języczkowatych. Utrzymują się one na łodygach do samych przymrozków. W jednym sezonie mogą one być naprawdę ogromne, bo nawet 20 centymetrów, a w kolejnym sezonie tylko 5 centymetrów. Obojętnie jakie będą nasze koszyczki kwiatowe i tak są przepiękne.

Chryzantemy doniczkowe są odmianami karłowatymi. Nie przekroczą w żadnym wypadku jakiś 35 – 40 centymetrów. Samych odmian jest prawie dwa tysiące. Trudno będzie się na jakiekolwiek zdecydować. Wszystkie są przepiękne. Będąc u ogrodnika czy też w hurtowni kwiatów zaskoczą nas swoim kolorem, jak i także bujnością.

Jak pielęgnować te piękne kwiaty, aby sąsiedzi nam zazdrościli?

Jeśli chodzi o samą pielęgnację, to chryzantemy doniczkowe nie są zbytnio wymagające. Raczej musimy się tutaj głównie skupić na podlewaniu. Codziennie powinniśmy zadbać o odpowiednie nawodnienie. Jest to takie ważne, ponieważ roślina dosyć źle znosi przesuszenie. Podłoże musi być wygodne, ale zbyt mokre także nie może być. Jedynie odstąpić możemy od podlewania, gdy mamy deszczowe oraz chłodne dni. Jednak na wszelki wypadek sprawdzajmy samą wilgotność gleby. Nie potrzebujemy do tego żadnych specjalnych przyrządów. Wystarczy sam palec.

Drugim elementem pielęgnacji jest nawożenie. Na pewno szybsza okaże się sama uprawa tych kwiatów, jeśli im zapewnimy odpowiedni nawóz. Warto wybierać nawóz wieloskładnikowy. Co jaki czas nawozić rośliny? Odpowiednim odstępem czasu jest okres co jakieś 2 do 3 tygodni. Najlepiej użyć preparatów, które są przeznaczone stricte do roślin doniczkowych ozdobnych.

Jeśli tylko pojawiają się jakieś wątpliwości powinniśmy poszukać informacji w sieci. Na pewno znajdzie się jakaś doświadczona osoba, która odpowiednie na wszelkie nasze pytania. Raczej chryzantemy doniczkowe nie są wymagającymi roślinami, a więc nawet ogrodnik początkujący sobie świetnie poradzi. Nie bójmy się. Bawienie się w ziemi to naprawdę ciekawe zajęcie, które daje mnóstwo satysfakcji.