W sercu Warszawy powstało minimalistyczne wnętrze, w którym panuje harmonia kolorów, powtarzalne motywy oraz starannie dobrane materiały, z dominującym mikrocementem na czele. Autorami projektu są Hanna i Yauheni Lapchanka, założyciele warszawskiej pracowni Inch Architects. 100-metrowe mieszkanie zaprojektowali dla pary Inwestorów, którzy pracę nadzorowali zdalnie. – Właściciele mieszkania znają nasze podejście do pracy, zaufali nam, dlatego mogli swobodnie wyrażać swoje życzenia i dzielić się swoimi marzeniami dotyczącymi projektu – wyjaśniają architekci.
Projekt mieszkania rozpoczął się od zmiany jego układu, który pozwolił uzyskać przestronne i funkcjonalne wnętrza. Wyburzenie części ścian otworzyło przestrzeń dzienną, jednocześnie zachowując prywatność w strefach bardziej intymnych. Na nowo zaplanowanej powierzchni znalazły się salon połączony z kuchnią i loggią, główna sypialnia, dwa pokoje dziecięce, dwie łazienki oraz przestronny hol z garderobą. Dzięki dodaniu ścianki działowej między garderobą a częścią wspólną, strefy te zyskały więcej prywatności.
Kuchnia i salon – otwarta przestrzeń pełna funkcjonalności
Właściciele mieszkania uwielbiają gotować, dlatego ważna była dla nich funkcjonalna kuchnia, w której domownicy mogliby mieć kontakt z gośćmi przebywający w salonie. Architekci zaprojektowali wyspę kuchenną z dużym kamiennym blatem oraz barem śniadaniowym. System przechowywania został zintegrowany z przestrzenią kuchenną, co podkreśla minimalistyczny styl wnętrza – zabudowa kuchenna w jednolitym kolorze tworzy monolityczną konstrukcję.
Jednym z motywów przewodnich wnętrza są czarne, szkliwione kafelki o kratkowym wzorze, z białą kontrastującą fugą, które wprowadzają rytm do wnętrza. Ten detal znalazł swoje miejsce na ścianach łączących przedpokój z salonem, a także w sypialni i pokoju dziecięcym.
W salonie pojawia się kolejny wyróżniający się element – głęboka czerwień, która ożywia przestrzeń w postaci wysokiego grzejnika żeberkowego. Modułowe sofy włoskiej marki B&B Italia pozwalają na swobodną aranżację wnętrza.
Pokoje dziecięce – kreatywne podejście do funkcji
W jednym z pokoi dziecięcych architekci zastosowali wzór drobnej czarno-białej pepitki na obiciach łóżek i panelach we wnęce na biurko, tworząc dynamiczną i przyjazną przestrzeń. W drugim pokoju, łóżko umieszczono na niskim podeście, który został wyłożony płytkami – podobne rozwiązanie zastosowano także pod regałami, co nadało wnętrzu nowoczesny charakter.
Sypialnia i łazienki – surowość i awangarda
Główna sypialnia to połączenie loftowej surowości z awangardowymi elementami. Podłoga z mikrocementu kontrastuje z połyskliwymi kafelkami, które dodają głębi pomieszczeniu. Warto zwrócić też uwagę na projekt toaletki z miejscem na doniczkę, z której wyrasta drzewo, co nadaje wnętrzu unikalnego charakteru.
Łazienki, wykończone mikrocementem o zacieranej fakturze, są ascetyczne i minimalistyczne. W jednej z łazienek wprowadzono wannę w zabudowie oraz punktowe oświetlenie, co dodało wnętrzu subtelnej elegancji i spójności z resztą mieszkania.
Projekt : Hanna Lapchanka, Yauheni Lapchanka INCH ARCHITECTS
Zdjęcia : Andrei Kondrykau