Chomiąża Szlachecka to malownicza wieś położona w województwie kujawsko-pomorskim, która znajduje się na trasie Szlaku Piastowskiego. To miejsce spodoba się na pewno miłośnikom ciszy, lasów, grzybów, czystych jezior, staropolskiej kuchni, zwierząt oraz historii Polski.

Chomiąża Szlachecka — malownicza wieś na Szlaku Piastowskim

Malownicza wieś Chomiąża Szlachecka położona jest na Szlaku Piastowskim, nad Jeziorem Chomiąskim. Jest tu cicho i spokojnie, ponieważ Gród Piasta leży na uboczu miejscowości. Bogactwo ryb w jeziorze przyciąga wędkarzy, a okoliczne lasy są wymarzonym miejscem na piesze wycieczki. To raj dla miłośników przyrody i grzybobrania. Na próżno tu szukać stylistycznych pozostałości po PRL-u, z którym wielu bydgoszczanom kojarzy się ta miejscowość.

Na terenie Chomiąży Szlacheckiej znajdują się liczne ośrodki wypoczynkowe. Na szczególną uwagę zasługuje ośrodek rehabilitacyjno-wypoczynkowy Gród Piasta Chomiąża Szlachecka, który stylem odwołuje się do czasów średniowiecznych, a dokładnie grodu słowiańskiego. Domki są drewniane, restauracje stylizowane na średniowieczne karczmy, zadaszenia wykonane w stylu wiejskich strzech, a liczne rzeźby przywołują czasy piastowskie. Pomiędzy domkami przechadzają się kozy, a w drewnianych zagrodach odpoczywają dziki i świnie. Są też kaczki, koguty, kury oraz koń, jak w prawdziwym piastowskim grodzie z X wieku.

W Chomiąży Szlacheckiej znajduje się zabytkowy zespół dworski z trzeciego ćwierćwiecza XIX w. obejmujący dwór, stajnię oraz park. Warto również zobaczyć położony na wzgórzu kościół klasycystyczno-neogotycki z 1831 roku.

Chomiąża Szlachecka – Wikipedia, wolna encyklopedia