Dlaczego len chłodzi i utrzymuje ciało suche w nocy? Jak pielęgnować lniane tkaniny, aby zachowały swoje wyjątkowe właściwości? Odkryj sekrety najlepszej pościeli na lato!

Dlaczego len chłodzi i absorbuje wilgoć?

Len jest przewiewny, co pozwala skórze swobodnie oddychać. Dodatkowo ma właściwości higroskopijne, co oznacza, że absorbuje wilgoć. Gdy śpimy pod lnianą pościelą, nasze ciało oddaje wilgoć tkaninie, która chłodzi skórę. To działa podobnie, jak kiedyś wełniane skarpety noszone przez turystów latem – pochłaniają wilgoć, dając uczucie chłodu. Jednak len bardzo szybko schnie, dzięki czemu rano zarówno ciało, jak i pościel są suche, co czyni go idealnym wyborem na upalne noce. Najlepiej sprawdza się len o rzadszym splocie, który jest bardziej przewiewny.

Pościel lniana: oddycha, chłodzi i nie wymaga prasowania

Lniana pościel ma przewagę nad syntetycznymi materiałami, które nie przepuszczają powietrza. Sztuczne tworzywa zatrzymują wilgoć, przez co temperatura ciała wzrasta, a my zaczynamy się pocić. W wilgotnej, nieoddychającej pościeli budzimy się spoceni, zmęczeni i z odwodnionym organizmem. Takie warunki sprzyjają również rozwojowi bakterii, grzybów i pleśni, co może prowadzić do alergii i problemów skórnych.

Inne zalety lnianej pościeli

Len jest naturalny, nie uczula i nie przyciąga kurzu, a jego włókna nie gromadzą ładunków elektrostatycznych. Jest to materiał przyjazny dla alergików. Lniana pościel jest także łatwa w pielęgnacji – dobrze znosi pranie w wysokich temperaturach, choć nie powinna być intensywnie wirowana, by zachować swoje właściwości. Szybko schnie i nie trzeba jej prasować – naturalnie pognieciona tkanina wygląda elegancko i stylowo.

Aby cieszyć się najlepszymi właściwościami lnu, po wypraniu wystarczy dobrze wytrzepać pościel i rozwiesić do wyschnięcia na lekkim słońcu lub w przewiewnym miejscu.