BoConcept wkracza w nową erę kreatywności, mianując światowej sławy duńską supermodelkę, fotografkę i ikonę stylu, Helenę Christensen, na stanowisko globalnej dyrektorki artystycznej marki. W tej roli Helena będzie współpracować z nowymi projektantami, uczestniczyć w produkcji kampanii reklamowych oraz projektować i stylizować elementy, które odzwierciedlają jej wyczucie stylu i naturalną elegancję.
Helena Christensen dzieli się swoim doświadczeniem poprzez kampanię BoConcept: „Art of Living Danishly” („Sztuka życia po duńsku”). Celem jest promowanie znaczenia dobrostanu poprzez inspirujące treści i artykuły lifestylowe na kanałach BoConcept oraz rozmowy z innymi duńskimi twórcami na temat stylu życia w Danii. To stanowisko podnosi współpracę BoConcept z renomowanymi projektantami na wyższy poziom.
To dla mnie spełnienie marzeń. Zawsze kochałam wnętrza, a to przemawia do wielu moich pasji: projektowania, kreatywności i świadomego życia – komentuje Helena.
Od mody po meble
Helena Christensen od lat 90. XX wieku była częścią grupy „Siedmiu Wspaniałych”, które zdominowały świat mody i kultury tamtej dekady. Jej kariera koncentrowała się na tym, „co widzi jej oko i jak to odczuwa”. Obecnie, jej miłość do wnętrz i głębokie skupienie na dobrym życiu sprawiają, że jest w zgodzie z aktualnym duchem czasu, faworyzując dobrostan i jakość nad ilością.
W ramach swojej nowej roli w BoConcept, Helena będzie projektować meble i opracowywać tkaniny. Wnętrza od zawsze były jej pasją, a równolegle z modelingiem i fotografią od dwóch dekad jest ściśle związana z branżą projektową. Dwadzieścia lat temu wraz z Leifem Sigersenem otworzyła w Nowym Jorku concept store Butik. Wraz ze swoją wieloletnią współpracowniczką Camillą Staerk jest także założycielką studia projektowania wnętrz i stylu życia Staerk & Christensen, które tworzy prace z zakresu mody, mebli, fotografii i filmu.

Jej ostatnie projekty obejmują współpracę z nowojorskim studiem Bower nad szeregiem akcesoriów domowych oraz stworzenie specjalnej edycji krzesła „Runner Chair” z duńskim projektantem Kasperem Salto. Duet pracuje również nad trwającym projektem z prefabrykatów, składającym się z trzech domów z Revolution Precrafted, wraz z architektką Gullą Jonsdottir.
Design to coś więcej niż detale i estetyka, chodzi o to, jak się czujesz, gdy przekraczasz próg domu. Kiedy twoje otoczenie sprawia Ci radość, jest piękne i wydaje się, że jest prawdziwym odbiciem Ciebie, całe życie staje się lepsze. Jesteś bardziej wolny, bardziej produktywny, bardziej kreatywny, bardziej zrelaksowany i radosny. To ma dla mnie ogromne znaczenie! – mówi Helena o swoim podejściu do projektowania.
Nowa fala duńskiego wzornictwa
Urodzona w Kopenhadze Helena, obecnie mieszkająca na stałe na Manhattanie i posiadająca letni dom na duńskim wybrzeżu, dołącza do BoConcept w momencie, gdy duński design, twórczość i kultura wywierają znaczący wpływ na różne dziedziny współczesnego życia, w tym modę, wzornictwo i gastronomię.
Bycie globalną dyrektorką artystyczną w BoConcept to dla mnie coś więcej niż tylko rola. To kreatywna podróż, podczas której odkrywamy, co to znaczy dobrze żyć i dzielimy się pięknem i wielkością duńskiego wzornictwa – podkreśla Christensen.
Duński design odegrał kluczową rolę w modernizmie połowy XX wieku, charakteryzując się prostymi liniami i funkcjonalnością. Obecnie nowa fala duńskiego wzornictwa wydaje się być bardziej zabawna i osobista. Połączenie eleganckich linii minimalizmu z unikalnym stylem Heleny sprawia, że to partnerstwo jest wyjątkowo inspirujące.

Potęga fotografii
Pierwszym kreatywnym projektem Heleny jest seria „Flora” – ekskluzywny zestaw odbitek artystycznych z jej osobistego archiwum fotograficznego, który będzie dostępny od marca 2025 roku. Botaniczne wydruki odzwierciedlają jej miłość do natury i umiejętność uchwycenia piękna codzienności.
Jest coś fascynującego w patrzeniu na kwiaty, głęboko i intensywnie. Magia i złożoność natury jest prawie niemożliwa do uwierzenia i zrozumienia, ale jestem w stanie uchwycić to w jakiś sposób za pomocą mojego aparatu – mówi Helena.
Prace i fotografie Heleny były szeroko publikowane w magazynach o sztuce i designie oraz prezentowane w galeriach od Europy po Stany Zjednoczone. Była również współzałożycielką i dyrektorką kreatywną wpływowego magazynu Nylon. Fotografia stała się dla niej „jak oddychanie”.
Podoba mi się prosty fakt, że można uchwycić chwilę w czasie. Widzę wszystko w kadrach. Ciągle szukam chwil i zawsze jestem ciekawa wszystkiego, co dzieje się na mojej drodze – opowiada artystka.
Podróżniczka i ambasadorka ONZ
W 2019 roku Helena Christensen została mianowana Ambasadorką Dobrej Woli UNHCR, łącząc swoją pasję do fotografii z działalnością humanitarną. Od 2015 roku współpracuje z UNHCR, dokumentując życie uchodźców i osób przesiedlonych na całym świecie. Podczas swoich podróży odwiedziła m.in. Kolumbię, Rwandę i Ukrainę, gdzie za pomocą obiektywu uchwyciła historie ludzi dotkniętych konfliktami i przymusowymi migracjami. Christensen podkreśla, że możliwość spotkania z uchodźcami, fotografowania ich oraz dzielenia się ich opowieściami z resztą świata jest dla niej najbardziej satysfakcjonującym i pokornym doświadczeniem w jej dotychczasowej karierze.
Fot. i oprac. na podst.: mat. prasowy BoConcept.