Biokominek to nowatorskie rozwiązanie, które można zastosować praktycznie w każdym mieszkaniu, zarówno w bloku, jak i w domu, a także w niemal każdym budynku i pomieszczeniu. Ten specyficzny rodzaj kominka opalany jest żelowym lub płynnym paliwem wyprodukowanym na bazie alkoholu. Nazywany jest również ekokominkiem, kominkiem bio oraz kominkiem na biopaliwo. Jakie opinie ma biokominek na forach wśród jego użytkowników?
Biokominki — najważniejsze informacje
Biokominek od zwykłego kominka odróżniają następujące cechy:
- paliwo do biokominka produkowane jest na bazie alkoholu zazwyczaj etylowego, dlatego przy spalaniu nie wytwarza się dym oraz zapach;
- po wypaleniu paliwa w biokominku nie pozostaje popiół;
- biokominki nie wymagają instalowania w budynku przewodów kominowych w celu odprowadzania dymu na zewnątrz;
- biokominek można z łatwością przemieszczać.
Rodzaje biokominków:
- Biokominki żelowe, które opalane są gotowymi wkładami. Wkłady zawierają porcję żelu (na przykład w formie puszki) lub posiadają palenisko, które uzupełniane jest specjalnym zżelowanym płynem.
- Biokominki na paliwo płynne, które posiadają palenisko zamontowane na stałe. Takie palenisko należy uzupełniać płynnym biopaliwem.
- Biokominki wolnostojące, które zaprojektowane są w ten sposób, aby można było je ustawić w dowolnym miejscu.
- Biokominki naścienne, które można zawiesić na ścianie.
Biokominki produkowane są zwykle ze stali, którą pokrywa się lakierem lub farbą odporną na wysokie temperatury. Inne materiały, z których produkowane są biokominki to m.in. kamień, beton, szkło lub płyty MDF. Biokominek może być obsługiwany ręcznie bądź zdalnie przy użyciu pilota.
Biokominek — opinie użytkowników
Biokominki cieszą się dużym zainteresowaniem wśród osób, które mieszkają w blokach. Wynika to z głównie z możliwości zamontowania takiego kominka w mieszkaniu – biokominki nie potrzebują podłączenia ich do przewodów kominowych. Ponadto biokominek nie zajmuje dużo przestrzeni i można go ustawić w dowolnym miejscu, a nawet powiesić na ścianie. Bardzo dobre opinie na temat zastosowania biokominka w mieszkaniu w bloku związane są również z tym, że biokominek wydzielając ciepło w pomieszczeniu, nie wytwarza nieprzyjemnego zapachu oraz dymu, a jednocześnie tworzy niepowtarzalny klimat tradycyjnego polskiego domu.
Biokominki wybierają również osoby mieszkające w domach jednorodzinnych. Mieszkańcy domków chwalą sobie je przede wszystkim to, że w odróżnieniu od tradycyjnych kominków mogą wyglądać nowocześnie, przez co sprawdza się w nowoczesnej aranżacji wnętrza domu jednorodzinnego.
Kolejnym pozytywnym aspektem biokominków jest ich praktyczność. W przypadku tradycyjnego kominka musimy go rozpalać, podtrzymywać ogień, a w dłuższej perspektywie również dbać o przepustowość przewodów kominowych, ponieważ wnętrze domu narażone jest na zadymienie. Inną zaletą stosowania biokominków jest to, że nie wydzielają się szkodliwe substancje.
Co na minus? Widok ognia z płonącego drewna, jego zapach oraz trzask palącego się drewna jest nie do zastąpienia przez biokominki. Jednak komfort użytkowania biokominka w domu wiąże się także z tym, że nie musimy martwić się o usuwanie popiołu.