Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu (CBRTP), działające od ponad 10 lat jako niezależne komercyjne centrum R&D, opracowało innowacyjną technologię, jakiej do tej pory nie było na świecie. Biodegradowalna trawa z rolki, która ułatwia zasiew i blokuje porost chwastów, jest pierwszym w pełni autorskim i komercyjnym wynalazkiem CBRTP. Produkt ten trafił już do sprzedaży w jednej z dużych sieci handlowych.
Trawa, należąca do nowej linii produktów Floro Garden, wyprodukowana została z biodegradowalnych materiałów, takich jak polilaktyd (PLA) z kukurydzy oraz poliskrobia ziemniaczana. Dzięki temu w ciągu roku ulega naturalnemu rozkładowi, stając się częścią gleby, bez pozostawiania mikroplastiku. Trawa blokuje rozwój chwastów i zapewnia szybkie oraz równomierne kiełkowanie na całej powierzchni, co czyni ją przełomowym rozwiązaniem w branży ogrodniczej.
Nasza trawa to wynalazek, który z pewnością zmieni oblicze branży ogrodniczej w Polsce i na świecie. Można ją stosować na nierównych powierzchniach i trzeba tylko przysypać warstwą ziemi. Wystarczy rozłożyć rolkę i po kilku dniach – w zależności od gatunku – trawa zacznie kiełkować. Szybkość tego procesu zależy od użytych nasion trawy, dla najlepszych gatunków proces kiełkowania zaczyna się już po dwóch dniach. Co warte podkreślenia – jednorodne kiełkowanie na całej powierzchni zaobserwowaliśmy już po 4 dniach – wyjaśnia Grzegorz Putynkowski, prezes Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu.
Grzegorz Putynkowski, prezes CBRTP, podkreśla, że trawa jest łatwa w użyciu – wystarczy ją rozwinąć i przysypać warstwą ziemi, a pierwsze kiełki pojawią się już po kilku dniach, w zależności od rodzaju nasion. Produkt jest wyposażony w kieszonki na nasiona, które są równomiernie rozmieszczone, co zapobiega ich wydziobywaniu przez ptaki czy wymywaniu przez wodę.
Dzięki biodegradowalnej trawie z rolki, która dostępna jest w sklepach Leroy Merlin i online, CBRTP oferuje innowacyjną, ekologiczną alternatywę dla tradycyjnych trawników, zmieniając podejście do ogrodnictwa na bardziej zrównoważone i efektywne.
Fot. i oprac. na podst.: mat. prasowe Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu.