Beton w worku to tak naprawdę zaprawa cementowa, która charakteryzuje się jednorodnością, mrozoodpornością i dużą wytrzymałością. Z tego też powodu wykorzystywany jest często na budowach, jako zamiennik dla pochodzącego z betoniarni tzw. betonu towarowego oraz betonu, który wyrabiany jest na miejscu w betoniarce. Jaka jest wydajność betonu w worku, ile ten materiał kosztuje i jakimi cieszy się opiniami? Odpowiedź na wszystkie pytanie znajdziesz w poniższym artykule.

Beton w worku — przeznaczenie

Ten materiał budowlany ma wiele możliwości wykorzystania. Najczęściej stosuje się go do:

  • kotwienia słupków w ogrodzeniach i bramach,
  • cementowych podkładów podłogowych,
  • drobnych prac naprawczych (np. uzupełniania ubytków w wylanych schodach),
  • budowy niedużych murków i nadproży,
  • wykonywania elementów tzw. małej architektury.

Jak widać, beton w worku wykorzystuje się raczej do mniejszych prac na budowie, które powinny zostać wykonane szybko. Przy pracach bardziej zaawansowanych, jak np. stawianie fundamentów czy wylewanie stropów zamawia się raczej beton z betoniarni. Jest to wyjście bardziej ekonomiczne i znacznie szybsze.

Czym charakteryzuje się beton w worku?

Cechą charakterystyczną betonu w worku są domieszki oraz inne dodatki, które zmieniają jego właściwości. Najczęściej przed wykonaniem takiej zaprawy producenci zalecają taką mieszankę zalać wodą przed wylewką pod słupki ogrodzeniowe, murków czy nadproży. Najczęściej gotowy beton wiążę już w 24 lub 48 godzin.

Ile worków gotowego betonu na m3?

Beton w workach zawsze ma jakąś klasę wytrzymałości, najczęściej spotyka się ten o klasie B20. Jest on pakowany w worki po 25 kg. Najczęściej taki jeden worek miesza się z od 3 do 6 litrami wody.

W ten sposób powstaje około 13 litrów mieszanki gotowej do użycia. Ile m2 betonu z worka 25 kg? Taki worek wystarcza na pokrycie ok. 1 m2 powierzchni warstwą o grubości 1 cm, co równa się wydajności 25 kg/m2/cm. Ile worków 25 kg na m3 betonu trzeba zużyć? Takie wyliczenie najlepiej zrobić zgodnie ze wzorem wskazanym przez producenta gotowego betonu.

Inne właściwości gotowego betonu B20 to:

  • wielkość uziarnienia: od 0 do 4 mm,
  • gęstość betonu: ok. 2000 kg/m3,
  • zużycie: ok. 20 kg/m2/1cm grubości warstwy,
  • potrzebna ilość wody: od 2,5 do 3 dm3 na 1 worek gotowego betonu.

Ile kosztuje gotowy beton w worku?

Cena gotowego betonu B20 zależy od jego producenta i klasy wytrzymałości — im wyższa klasa, tym cena jest wyższa ze względu na lepszą trwałość takiego betonu.

25-kilowy worek może kosztować od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Beton o innej klasie wytrzymałości ma podobną cenę. W cenę nie jest wliczany oczywiście dowóz betonu, który musi opłacić kupujący.

Gotowy beton w worku — opinie

Gotowy beton w worku cieszy się dobrymi opiniami wśród jego użytkowników. Podkreślają oni przede wszystkim jego wydajność, łatwość użycia oraz właściwości takie jak trwałość, moc i szybkość wiązania. Materiał ten doceniają zarówno profesjonaliści, jak i osoby, które nie pracują zawodowo na budowie, ale z gotowego betonu w worku korzystały np. do słupków. Pozytywne opinie dotyczą w tym przypadku łatwości rozrabiania, trwałości oraz szybkości wiązania betonu.