Spotkanie na Śniadanie w formacie archiDESK.pl, które łączy światy online i offline, od lat cieszy się uznaniem wśród architektów oraz projektantów wnętrz i krajobrazu. Ostatnia edycja tego wydarzenia odbyła się 28 maja w warszawskiej Domotece, z Końskie Group jako głównym partnerem.

Domoteka, znana z promowania dobrego designu i sztuki, gościła piąte w tym roku Spotkanie na Śniadanie. Dzień pełen wydarzeń tematycznych rozpoczął się od porannej kawy z Anną Chwalińską, nowo mianowaną Redaktor Naczelną ELLE Decoration Polska. Następnie, Władysław Grochowski, Prezes Grupa ARCHE, świeżo po otrzymaniu Nagrody Polskiej Rady Biznesu, podzielił się swoimi przemyśleniami na temat tego wyróżnienia. Dyskusje panelowe skupiły się na rewitalizacji i readaptacji architektury, z udziałem Natalii Paszkowskiej (pracownia WWAA), Piotra Kalinowskiego (MIXD), Marcina Garbackiego (Projekt Praga) oraz Wojciecha Januszczyka (Fundacja Krajobrazy). Przedstawiciele firm MAPEI Polska, Saint-Gobain i Fundacji BRDA również wnieśli swoje perspektywy na temat przyszłości architektury.

Wydarzenie zakończyło się inspirującym wykładem Przemo Łukasika z Medusa Group, zatytułowanym „Quo vadis, architekturo?”. W specjalnie zaaranżowanej strefie Stare Mury w Domotece, podkreślającej znaczenie rewitalizacji starych budynków, uczestnicy mogli głębiej zanurzyć się w tematykę przeszłości i przyszłości architektury.

Całe clue naszego projektu, naszych spotkań w Starych Murach jest takie, żeby spotykać się i rozmawiać o tym czy warto rewitalizować, a jeżeli tak, to w jaki sposób to robić, żeby to robić dobrze – ekonomicznie, ekologicznie, z poszanowaniem dla architektury i natury. Tak by Stare Mury stały się bazą wiedzy o rewitalizacjach – mówił Wojciech Kolęda, architekt współprowadzący blok tematyczny Perspektywy.

Spotykamy się po to, żeby wytłumaczyć, na czym powinno polegać zjawisko rewitalizacji, jak jest ono realizowane, na czym te rewitalizacje obecnie w Polsce polegają i żebyśmy zaczęli tak szczerze jako architekci o tym rozmawiać – dodał Piotr Grochowski z Grupy Arche w rozmowie Przemo Łukasikiem.

Zaproszeni na “backstage” goście, reprezentanci środowisk branżowych, mieli okazję do rozmów i wymiany doświadczeń podczas śniadania serwowanego przez Chefa Tomka Gąsiorka.

Strefa Stare Mury będzie obecna w Domotece do końca wakacji, gdzie zaplanowany jest szereg aktywności wspierających tę tendencję w architekturze.