Wśród wielu oryginalnych pomysłów na wykończenie domowej kuchni, coraz większym uznaniem Polaków cieszą się takie zestawienia kolorystyczne, które zawierają w sobie zarówno elementy natury, jak i nowoczesności. Ciekawym przykładem jest połączenie dystyngowanych szarości kojarzących się bez dwóch zdań z wielkomiejskim szykiem apartamentowców oraz drewna: ciepłego w odbiorze, przytulnego i tworzącego we wnętrzu naturalny klimat.

Jak urządzić stylowe kuchnie szare z drewnem?

Współcześni projektanci wnętrz podsuwają dzisiaj szereg pomysłów na to, jak w kuchniach łączyć ze sobą szarości i brąz drewna. Wiele ich inspiracji można znaleźć na blogach publikowanych w internecie, w artykułach z pism wnętrzarskich, ale i w katalogach wykończeniowych, które przed przystąpieniem do urządzenia własnej kuchni, zdecydowanie warto przejrzeć.

Główne pomysły na kuchnie szare z drewnem:

Szare ściany jako motyw przewodni – ta inspiracja szczególnie spodoba się osobom, które chcą by ich kuchnia była bardziej nowoczesna niż pachnąca klimatem wsi. Warto tu rozważyć pomalowanie ścian na dwa różne odcienie szarości – jeden nieco jaśniejszy, drugi ciemniejszy, co całościowo wywoła bardzo ciekawy efekt. Dobierając do takiej przestrzeni dodatki drewniane, można pokusić się albo o drewno bardzo jasne (np. brzoza), albo o coś cieplejszego, nie ciemnego, ale w połowie drogi między jasnością a ciemną. Tu świetnie sprawdzi się drzewo bukowe, sosnowe czy jesion – przytulne i dodające pomieszczeniu klimatu.

Brązy dominujące, szarości jako dodatek – tego rodzaju zestawienie wnoszą do kuchni więcej naturalnego ciepła, minimalizując nowoczesnych chłód kojarzony z dużymi, szarymi przestrzeniami. Drewniane fronty szafek, drewniane podłogi, obicia mebli, stoły – to podstawa. Drugą część stanowią szarości wprowadzone do pomieszczenia z dużą dyskrecją i rozwagą. Mogą to być jedynie dodatki, ale i wytyczenie w kuchni strefy typowego szarej np. wokół stalowej lodówki czy wyspy kuchennej wykończonej mocnymi kolorami grafitu.

Równowaga barw i harmonia wykończeniowa – to propozycja dla klasyków, którzy w żadnej mierze nie lubią przesady. Mniej więcej równe dobranie do siebie szarości i brązów sprawi, że kuchnia będzie stanowiła wyważone połączenie nowoczesności, surowości i drewnianego ciepła. Taka opcja może okazać się idealną i dla singli i dla rodzin z dziećmi. Korzystając z takiego wnętrza ma się zapewnioną wizualną wygodę i odpoczynek dla wzroku!

Na koniec trzeba dodać, że wielu projektantów wnętrz ocenia połączenie szarości i drewna jako wnętrzarski trend roku!